Pazartesi, Ağustos 15, 2022
spot_img
More

  ORTAYA KARIŞIK

  Türkiye gündemini takip etmek o kadar zor ki. Yangınlar, sel felaketleri, siyasi polemikler ve göçmen krizi. Genel anlamda yazılarımın ana teması, daha çok yerel olsada bu hafta ülke gündemi içinde bir kaç cümle yazmak istedim. Bu yazımda ortaya karışık olsun. Tüm dünya, Türk halkının yangın ve sel felaketlerindeki özverili mücadelesine şahit oldu. Rabbim beterlerinden korusun. Göçmen krizi de üstüne üstlük kanayan bir yara. Anadolu topraklarının binlerce yıllık tek gerçeği olan, Türk”ün varlığı gerçeğini unutmamak gerektiğini düşünüyorum. Anadolu coğrafyası Türk coğrafyasıdır ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir Türk devletidir. Bu gerçekler doğrusunda, ülkemizde bulunan mültecilerin gönderilmeleri aziz Türk milletinin haklı bir talebidir.

  Yukarıda da bahsettiğim gibi Anadolu’nun Türk yurdu oluşu ve bu anlamda, Anadolu’nun kök hücresi olan, Domaniç’te yaşayan bizleri Onurize ve mutlu eden bir gelişmeye şahitlik ettik bu ay içerisinde. Osmanlı’nın ilk yurdu olan Domaniç’in İnegöl çıkışına yapılan Hayme Ana heykeli, tarihte kurulan Türk devletlerinin bayrakları ve Domaniç görseli de Anadolu’nun ve Domaniç’in Türk yurdu oluşunu tesciller nitelikte, yerinde ve güzel bir çalışma. Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

  Geçen gün bir haber okudum. O haber dikkatimi çekti. Çünkü yıllardır bu köşemde Dillendirdiğim LOBİ çalışmaları ile ilgiliydi. Mhp Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş Kütahya’nın neden Lobisi yok diyerek, lobiciliğin önemini anlatmaya çalışmış. Öncelikle lobicilik nedir sorusunun cevabına bakalım. Lobicilik, hükûmetler tarafından verilen kararları etkileme çalışmasıdır. Bu çalışmalar kanun koyucuları ve memurları etkilemeye yönelik her türlü faaliyeti kapsar. Kısacası yaşadığınız bölgeyi tanıtma konusunda ikna ve inandırma ile baskı kurma tekniğidir. Sayın vekilim lobi faaliyetlerinin eksikliğini hissetmiş ve böyle bir konuyu gündeme taşımış. Lobicilik konusunda öncü olurda, başta ilimiz Kütahya ve ilçemiz için bir lobimiz olur. Hadi eller taşın altına konsun. Kuruluş ve kurtuluşun Şehri Kütahya için.

  Son zamanlarda Kütahya Valimiz Sayın Ali ÇELİK ve İl Kültür müdürlüğümüzün Kütahya’nın değerleri için verdiği mücadeleyi yakından takip ediyorum. Kütahya Türkiye’nin ilk antik kent kısa film festivaline ev sahipliği yaptı. Harika bir çalışma oldu. Böyle çalışmalarla, Kütahya’nın tarihi ve kültürel noktada hakkettiği yeri alacağını düşünüyorum. Böyle bir çalışma için teşekkür ederim Sayın Valim.

  29 Ağustos’ta Karaköy de gerçekleşecek olan Şehit Saru Batu Savcı Bey Anma etkinliği ve 5 Eylül’de Hayme Ana göç şenliği öncesi yazmanın tam sırası diye düşünüyorum. Lobiciliğe kısa bir örnek verirsek, Yalova’nın Halil İnalcık hocayı kullanarak, Osmanlı Yalova’da kurulmuş iddiasına rağmen, Kim ne derse desin, her kim olursa olsun, hangi il lobi çalışmalarıyla Domaniç’in var olan değerlerine göz dikerse diksin. En azından ben kendim olarak ve Domaniç delilleriyle birlikte Domaniç mücadelesinden vazgeçmeyeceğim. Çünkü DOMANİÇ; Tarihiyle, Kültürüyle, Doğasıyla, İnsanıyla, bizim ve bizim Kalacak. Tarihi bir gerçek olan “Osmanlı’nın ilk yurdu Domaniç” için Domaniç Kaymakamlığı ve Belediyesi, Kütahya Valiliği, Kültür İl Müdürlüğü başta olmak üzere ilçemizdeki ve Kütahya’daki tüm siyasiler ve sivil toplum kuruluşları lobi faaliyetlerini en üst seviyede yapması gerekmektedir. Domaniç Osmanlının ilk yurdudur ve Kütahya’nın bir ilçesidir. Tarihi, kültürü ve doğasıyla hakkettiği değeri görmelidir. Buda ancak lobi faaliyetleriyle mümkündür. Kalın sağlıcakla.

  Latest Posts

  spot_img

  Yazarlar