Pazartesi, Ağustos 15, 2022
spot_img
More

  Kütahya, Aizanoi’den Domaniç’e Türkiye’de önemli bir turizm destinasyonu olacak

  Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde turizmin canlandırılması amacıyla yöresel ürünlerin satılacağı pazar ile atölyeler kurulacak, golf araçları ve kayıklarla turlar düzenlenecek.

  Dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’nın bahçesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Vali Yardımcısı Aydın Börü, “Kütahya’mız Türkiye’de önemli bir turizm destinasyonu olacak. Dumlupınar, Domaniç, Frig Vadisi, Hisar Kalesi, tarihi konaklarıyla kültür turları düzenlenecek” diye konuştu.

  Kütahya Valisi Ali Çelik, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı sebebiyle basın mensupları onuruna Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Aizanoi Antik Kenti’nde tanıtım ve bilgilendirme programı düzenledi.
  Vali Ali Çelik’in afet bölgesi Kastamonu’nun Küre ilçesindeki koordinasyon görevine başlaması dolayısıyla programa Vali Vekili Aydın Börü vekâlet etti.

  “AİZANOİ’DE YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI”

  Aizanoi Antik Kenti’nde yeni bir dönem başladığını belirten Börü, “Pamukkale Üniversitesi tarafından yürütülen kazı çalışmalarını Dumlupınar Üniversitesi devraldı. Yeni bir motivasyon ve çalışmalar var. Bugün buradaki birlik ve beraberlik de bunun en güzel göstergesi” dedi.

  “ÖNEMLİ BİR TURİZM DESTİNASYONU OLACAK”

  Kültür ve Turizm Bakanlığının imkânlarının Azianoi için seferber edildiğini aktaran Börü, “Eskilerin bir sözü vardır; ‘Taş üstüne taş koyanın yanında olmak gerekir’ diye. Aizanoi’de taş üstüne taş konuluyor. Yeni halini hayal etmek gerekiyor. Bu bir sabır istiyor. İnşallah çalışmalar tamamlandığında Penkalas Çayı’nda kayıklar yüzecek, Kütahya’mız Türkiye’de önemli bir turizm destinasyonu olacak. Dumlupınar, Domaniç, Frig Vadisi, Hisar Kalesi, tarihi konaklarıyla kültür turları düzenlenecek” ifadelerini kullandı.

  “HAK ETTİĞİ YERE KAVUŞTURMA SAVAŞI VERECEĞİZ”

  Aizanoi Antik Kenti’nin kültür turizmi anlamında çok önemli bir destinasyon merkezi olması için önemli çalışmalar yapıldığını belirten Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, “Valiliğimizin önderliğinde, tüm yerel dinamiklerle, devletimizin ajansları, genel müdürlükleri, bakanlıklarıyla güzel bir siyasi birlikteliğin ürünü olarak özel bir çalışma stratejisi güdüyoruz. Aizanoi’nin kültür turizmi anlamında çok önemli bir destinasyon merkezi olması için tüm bakanlıklar olarak bu çalışmaya imza atmayı istiyoruz. Hak ettiği yere kavuşturma savaşı vereceğiz” diye konuştu.

  “12 AY KAZI ÇALIŞMASI YAPILACAK”

  Aizanoi’nin ayağa kaldırılmasında sağlanan birlik ve beraberlikten duyduğu memnuniyeti de paylaşan Yazgı, “Türkiye’de her hafta görüştüğüm tek vali Ali Vali. İnanın, burayı kendi memleketi gibi görüyor. Milletvekillerimizle de her an görüşüyoruz. DPÜ, Aizanoi’de 12 ay kazı çalışması yapacak. Bu kazı çalışmalarından çıkan eserlerin, mekânların doğru bir şekilde korunup restore edilip görsel bir zevke dönüştürülmesi çok önemli. Bakanlık olarak elimizden gelen tüm desteği sağlayacağız” dedi.

  Programda birer konuşma yapan AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ile Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık da bugüne dek yapılan çalışmalar için teşekkür ederek Aizanoi için ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.

  Zafer Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Kutlu Eser, Aizanoi’de devam eden projeleri ve yürütülen çalışmaları sunum eşliğinde anlattı.

  DÜNYA’NIN İLK BORSASINDA TİCARET YENİDEN AİZANOİ’DE

  Eser, SOGEP kapsamında hazırlanan Dünya’nın İlk Borsasında Ticaret Yeniden Aizanoi projesiyle hediyelik eşya, tekstil atölyeleri ve yöresel ürün pazarı kurulacağını, tesislerin Aizanoi Kadın Kooperatifi tarafından işletileceğini söyledi.

  ALTYAPILAR İYİLEŞTİRİLECEK

  Turizm Altyapısının İyileştirilmesi Mali Destek Programı (TAİDEP) kapsamında ise bölgede internet ve elektrik altyapı iyileştirme çalışmaları tamamlanarak eserlerin aydınlatılacak, tarihi alanlarda yönlendirme tabelaları, yol ve enerji altyapı çalışmaları yapılacak.

  “GÜDÜMLÜ PROJE ÇAVDARHİSAR’IN TURİZM GELİRİNİ ARTIRACAK”

  Eser, Aizanoi Antik Kentinin önemli bir turizm destinasyonu haline gelmesine katkı sağlayarak Çavdarhisar ilçesinin turizm gelirini artırması hedeflenen Aizanoi Alternatif Turizm Destinasyonu Güdümlü Projesi kapsamında bölgede karşılama merkezi, çini atölyesi, antik kafe, antik büfe, kazı deneyimleme evi, off-road bisiklet ve yürüyüş parkuru, 14 yolcu kapasiteli elektrikli araç, penkalas çayı peyzajı, artırılmış gerçeklik tabanlı tarihi canlandırma senaryoları oluşturulacağını aktardı.

  AİZANOİ’DE SANAL GERÇEKLİK TURU

  Aizanoi bölgesinde yer alan 7 farklı yapının, 20 farklı senaryosu sanal gerçeklik/arttırılmış gerçeklik turu oluşturulması için kullanılacağını belirten Eser, “Bu sayede ziyaretçilerin zamanda yolculuk yapmaları sağlanarak mekânların eski dönemlerdeki kullanımlarına ilişkin deneyim edinme fırsatı bulacaklardır” dedi.

  MARKALAŞMA, TANITIM VE PAZARLAMA YOL HARİTASI ÇIKARILACAK

  Aizanoi Antik Kenti Turizm Destinasyonu Fizibilite Desteği’ni de paylaşan Eser, “2021-2023 Yatırım Programı Hazırlama Rehberinde yer alan Fizibilite Etüdü Raporu ve kapasite geliştirme yol haritası hazırlanarak markalaşma, tanıtım ve pazarlama yol haritası çıkarılacağını söyledi.

  Konuşmaların Zeus Tapınağı’nı gezen protokol üyeleri ve basın mensupları agora ve anıtsal kapıda devam eden kazı çalışmalarını inceleyip bilgiler aldılar.

  Latest Posts

  spot_img

  Yazarlar