Köy okulları açılıyor

Taşımalı eğitime geçilmesinin ardından yıllardır kapalı olan ve bir çoğu harabeye dönen köy okulları yeniden açılıyor. Yeni düzenlemeyle öğrenci sayısına bakılmaksızın köy ilkokullarının hepsi eğitime geçecek. En az 5 çocuk bulunan köylerdeki okullarda ana sınıfı açılabilecek.

İlçemizde 30 köy var, Çukurca Beldesi dışında 5’inde ilkokul mevcut. En son ise ilçemizde Çokköy ilkokulu kapanmıştı.
Milliyet’in haberine göre eğitimde fırsat eşitliğini odak noktasına alan Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni düzenlemesiyle artık öğrenci sayısına bakılmaksızın nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde köy okullarında ilkokul eğitimi verilebilecek. En az 5 çocuk bulunması durumunda ise ana sınıfı açılabilecek.

KAPALI OKUL BİNALARI YENİDEN EĞİTİM BİRİMİ OLACAK…

Bu kapsamda okul binalarının yeniden eğitim birimi olarak kullanılması için harekete geçen MEB’in “Köy Yaşam Merkezleri” konseptiyle de köy okullarında tarım ve hayvancılık gibi alanlarda halk eğitimi kursları düzenlenecek ve yaz kamplarında çocuklar hem deneyimleyerek öğrenecek hem de eğlenceli bir tatil geçirecekler. Böylece her 10 çocuktan birinin köyde yaşadığı Türkiye’de çocuklar

, kilometrelerce yol gitmeden nitelikli eğitime ulaşabilecekler.

ÖNEMLİ EKSİKLERDEN BİRİYDİ!

Köy okullarıyla ilgili bu yıldan itibaren gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim-öğretim faaliyetlerine ilişkin temaslarda bulunmak üzere ziyaret ettiği il sayısının 40’ı geçtiğini, temasları sırasında gördüğü en önemli eksikliklerden birinin köy okulları olduğunu belirtti.

10 OLAN ÖĞRENCİ SAYISI KRİTERİ 5’E DÜŞÜRÜLDÜ

Bu kapsamda, önceliklerinin okul binaların yeniden eğitim birimi olarak kullanılması olduğunun altını çizen Özer, köy okullarında ana sınıfı açılması için 10 olan öğrenci sayısı kriterini 5’e düşürdüklerini söyledi. Bu adımın öğrenci sayısı açısından ana sınıfı açılamayan bölgelerde önemli bir iyileştirme sağladığını vurgulayan Milli Eğitim Bakanı Özer, kısa sürede 12 bin öğrencinin okul öncesi eğitimden yararlanmasını sağladıklarını aktardı.

EĞİTİM SENDİKALARI DA DESTEK VERİYOR

Öğrencilerin kilometrelerce yol gitmeden artık köy okullarında eğitim alacak olmasını, eğitimciler ve sendika temsilcileri olumlu karşılıyorlar.

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi: Yeni düzenlemeyle yerinde eğitim öne çıkacağı için olumlu değerlendiriyoruz. Trafik kazaları ve yapılan masrafların yanı sıra eğitimin bulunduğu bölgeye katkısı nedeniyle doğru bir adım. Bu köyleri de kalkındıracak, geliştirecek.

EN AZ 42 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI OLACAK

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay: Köy okullarında tekrar eğitim verilmesiyle eğitim sistemimizde zaten mevcut olan öğretmen açığı daha büyüyecektir. 2020-2021 yılları arasında 41 bin 845 bin yerleşim biriminde okul olmadığı için taşımalı eğitim yapıldığı düşünüldüğünde en az ihtiyaç duyulacak öğretmen sayısı 41 bin 845. Üstelik bu rakam ancak birleştirilmiş sınıf uygulamasıyla yeterli olacaktır.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar