BİZİM KADINLARIMIZ ONLAR

Benim yazılarımı takip edenler bilirler. Domaniç kadın ruhludur diye sık sık bu köşemde yazarım. Maalesef ki kadınlarımız ya 14 şubatta yada anneler gününde hatırlanır hep. Oysa onlar evinin derleyicisi, toparlayıcısı, çocuklarının annesi, Bizlerin eşleri, ablalarıdır. Fabrikada işçidir aslında.

Domaniç, Hayme Ana gibi, Arife Bacı, Ebe Ana, Ebe Hatun, Gül Ana , Sarıkız, Molla Kadın gibi ve ismini bilemediğimiz nice kahraman Anneler, yakın dönemde çılgın Türk kadını Habibe ve Aza Emine gibi vatanperver kadınlar yetiştirmiştir. Erkekler de kahraman annelerinden emdikleri sütün kudretiyle Türk tarihinin birer parlak yıldızı olmuşlardır. Tarihinde bir çok kadın kahraman yetiştiren Domaniç’in cinsiyeti nedir diye sorulursa bu anlamda yine ve yeniden “kadın” diye cevap verebilirim.

Bu hafta sonu biz Domaniçlilerin haklı gururlanacağı günlerden bir hafta sonu oldu.

Kütahya valimiz sayın Ali ÇELİK beylerinde katılımı ile İlçemiz Çamlıca köyünde kurulan 7 Renk Kadınları Sosyal Dayanışma Üretim ve İşletme Kooperatifi Kütahya Şubesi ve Domaniç Çamlıca Üretici Kadınlar Kooperatifi düzenlenen törenle hizmete girdi. Onlar bizim kadınlarımızdı. Azim ve kararlılıklarından bir an olsun Taviz vermeyip mücadelelerinin meyvelerini aldılar.

İlçemize bağlı Çamlıca köyünde yaşayan kadınlarımız kurdukları kooperatifin İnşasında bile ellerinden fırçalar, malalar ile çalışıp, köyde ürettikleri yöresel ürünlerin, satışını ve üretimini yapabilecekleri binanın tadilatını bile kendileri yaptılar neredeyse.

Kendilerini tebrik ediyor, Domaniç ekonomisine katkı sağlayacağı günleri iple çekiyorum. Hayme Ana diyarı Domaniç’te, Hayme Ana Ruhunun varlığının devamlılığı noktasında bizleri umutlandırdılar.

Sayın valim Ali ÇELİK Beyler de bu açılış vesilesiyle Domaniç’teydi. Hoş geldiler Sayın valim. Çözüm bekleyen sorunlar üzerindeki hassasiyetleri her birimiz tarafından bilinmekte. Hayme Ananın torun kadınlarını bu başarılı çalışmalarında da yalnız bırakmadı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Domaniçli kadınların yanında olduğunu hissettirdi bizlere. Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar