Kooperatifin inşaatından üretimine her alanında kadınlar çalışıyor

İlçemize bağlı Çamlıca köyünde yaşayan kadınlar kurdukları kooperatifin inşaatında ellerinden fırçalar, mallalar ile çalışıyor. Köyde ürettikleri yöresel ürünlerin, satışını ve üretimini yapabilecekleri günü heyecan ile bekliyor.

Tadilatı yapılan eski ziraat binasını kooperatif binasına dönüştüren kadınlar, köye has sarımsak başta olmak üzere soğan, tarhana, çam kozalağı reçelleri gibi ürünleri hazırlayarak satışa sunuyor.

Yedi Renk Kadınları Sosyal Dayanışma Üretim ve İşletme Kooperatifi Kütahya Şubesi Başkanı Nazife Uslu yaptığı açıklamada, satış ve üretim yapmak için köy de ki atıl binanın Domaniç Kaymakamlığı tarafından kendilerine verildiğini belirtti.

Kendi emekleri ile binanın inşaatında çalıştıklarını ifade eden Uslu, ellerinden gelmeyenleri de köy de ki erkek ustalardan yardım aldıklarını söyledi.

İnşaata son aşamaya geldiklerini bildiren Uslu, “Köydeki kadınlarla birleşerek üretim yapmaya başladık. Kendi üretimimiz soğan, sarımsak, çam kozalağından reçellerimizi ve şurubumuzu yapıp dünya pazarında ve Antalya pazarında satmayı planlıyoruz. Ayrıca doğal ürünlerin üretimini yapacağız. Tarımla ilgili çok güzel şeyler olacak inanıyoruz. Açılışımız 17 Eylül’de herkesi açılışımıza bekliyoruz” dedi.


Tarların bahçelerin önceden boş durduğunu şimdi ise üretime başladıklarını söyleyen kooperatif üyesi Fatma Doğan, “ Nazife Başkanımız bu kooperatifi kurmak istedi ve bizde arkasında olarak bu işe başladık. Organik ürün olan her şeyi üretmeye çalışıyoruz. Elimizden geldiğince her şeyi ekmeye çalışıyoruz ve bu işi büyüterek devam ettireceğiz. Bir tarafta inşaata çalışırken bir yandan da evde paketleme işlerimizi yapıyoruz” diye konuştu.

Kütahya Domaniç Çamlıca Üretici Kadınlar Kooperatifi Başkanı Zekiye Okumuş’ta, bir an önce inşaatı bitirip binalarına kavuşacakları günü beklediklerini ifade etti. Okumuş, internet üzerinden de siparişler alacaklarını böylelikle tüm Türkiye’ye ulaşabilecekleri için çok heyecanlı olduklarını söyledi.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar