DOMANİÇ’TE BİR İLK

Bu hafta pazartesi günü zil çalacak okullarımızda. Milyonlarca öğrenci ve binlerce öğretmenimiz ders başı yapacak. 2022- 2023 eğitim ve öğretim yılı başta çocuklarım olmak üzere tüm öğrenci, öğretmen ve velilerimize hayırlı olsun. Başarılı bir yıl geçirmelerini diliyorum.

Domaniç Belediyesinin organize ettiği görkemli ve bir o kadarda coşkuyla geçen Domaniç’in kurtuluşunun 100. yılını kutladık geçen hafta. Domaniçli o gün doyasıya eğlenip,bütün bir yılın yorgunluğunu ve stresini attı.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, halk konserinde halka hitap ederek, doğalgazı ilçeye getirmek için birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilmesi gerektiğini söyledi ve 27 Eylül’de doğal gaz için eyleme davet etti. 27 Eylül’de bizlerde o eylemde olup Domaniç’linin hakkı ve haklı mücadelesini hep birlikte sorunun merkezine duyurma mücadelesinde Domaniç tarafında olacağız inşallah. Bu işin çözüm muhatabı siyasilerimiz muhakkak. Onların bu konuya tez elden çözüm bulmaları gerekmekte. Amma velakin biz Domaniçliler, elin eline değil, El ele vererek bir ve beraber olarak Domaniç demek için orada olmalılar.

Tabiki el ele vereceğiz. Domaniç bir kültürdür yaşamasını bilene. Seni beni olmayan bir ilçedir. Seni beni yoktur tabiki. Daha neleri yok ki. Saymakla bitiremeyeceğimiz bir sürüde eksikliklerimiz. Doğalgaz bunlardan sadece biri.

Kültür demişken, Domaniç Hayme Ana ile bir Tarihe şahitlik etmiştir ki; Birde erendir Domaniç Ebe Ana ve diğer bütün evliyalarımız ile. Aslında Ebe Hatun, Arife Bacı, Gül Ana, Aza Emine ve Habibeler ile kadın ruhludur Domaniç.

Velhasılı bu hafta Saruhanlar köyündeydik. Domaniç’in bütün değerleri değerimizdir deyip, olmayanlarımıza inat, yola revan olduk pazar günü. Hayme Ana, Kayı Boyu ile Çarşamba’da, Ebe Ana Avşar boyu ile Saruhanlar’a yerleşmişlerdir. Bu iki kutlu Ana toprağı “Vatan” yapmamızda önemli görev görmüşlerdir.

Çok fazla reklam ve tanıtım yapılmamasına rağmen Ebe Ana törenine ilgi ve katılım çoktu. Ayrıca vatandaşların bu törenlere hayır olarak yaptıkları katkılar çok fazlaydı. Halkın gönüllü olarak düzenlediği ve özellikle, Saruhanlar köyündeki bu hayratta kurban edilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sayısını, vatandaşlarımızın yaptıkları maddi katkıları duyunca insan çok şaşırıyor doğrusu.

Uzun lafın kısası, Ebe Ana Hayratında birlik vardı, sevgi vardı. Hoşgörü hakimdi. Siyasetin kirliliğinden uzak samimilik vardı. Bu törende Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Kaymakamımız Muhammed Furkan Okumuş bey ile oradaydı. Halkla birlikte aynı tabağa kaşık salladılar.

Bir misafir daha vardı ki Domaniç tarihinde ilkti, yanılmıyorsam. Yerel bir etkinliğe katılıp, yaşatılmaya çalışılan bir geleneği yerinde inceleyip, öğrenip, tanıyıp, tanıtma mücadelesi taktire şayandı. O misafir, Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü sayın Zekeriya Ünal beyler idi. Etkinliğe katılımını bir miat olarak kabul etmek gerek. Şahsım olarak Domaniç’in tarihi ve kültürü adına çok mutlu olduğumu belirtmek isterim. Çalışmalarında başarılar dilerim.
Bir ve beraber kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar