TORUNLARIN VEFALIYDI HAYME ANA

Gündem o kadar yoğun ki aslında.

İlçemizde yaşanan kömür sıkıntısından tutunda hastane ve cezaevi inşaatımızın yılan hikayesine dönen durumu, kıvrım kıvrım olan ve bir türlü bitirilemeyen yollarımızda trafik canavarına verdiğimiz kurbanlar, son haftalarda ilçemizde yağan yağmur sonrası meydana gelen sel felaketleri. Rabbim bu cennet vatanı ve ilçemizi her türlü felaketlerden muhafaza buyursun inşallah. Yerimin darlığı nedeniyle zamanı geldiğince değinmeye çalışmaya çalışıyorum.

Malumuzdur, Eylül ayındayız. Hayme Ana ve göç şenlikleri, Domaniç’in düşman işgalinden kurtuluşu günü, İlçemizin önemli günlerinden.

İlk olarak, ülkemizin seçkin, bir o kadar da unutulmaya yüz tutmuş, ilçelerinden birisi olan Domaniç’imizin “5 Eylül Düşman İşgalinden, Kurtuluş Günü” Kutlu Olsun. İstiklal mücadelesini zaferle sonuçlandıran aziz milletimizi, kahraman Şehit ve Gazi’lerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. 5 Eylül akşamı saat 19:00’da Domaniç Ortaokulu bahçesine Domaniçimizin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Halk Konseri ile görkemli bir şekilde kutlanacağını düşünüyorum. Domaniç’in bir günü olsun tabikide.

Adına devlet töreni yapılan tek kadın ve Domaniç’in en önemli tarihi şahsiyetlerinden olan Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri, geçtiğimiz pazar günü adına yakışır bir şekilde, muhteşem etkinlikler ile gerçekleşti. Bu sene törenlere ilgi yoğundu. Emek verilmiş ve özverili bir şekilde, Domaniç’linin Misafirperverliğine yakışan, organizasyon olmuş.

“Ama” aması var işte. Her sene olduğu gibi, törenler maalesef Kütahya merkezden idare edilmeye çalışılıyor. Uzaktan da o kadar oluyor. Hal böyle olunca, haliyle törenler istenilen seviyede olmuyor. Törenlerin organizasyonunu kaymakamlık ve Yörük ve Türkmen Dernekleri ile birlikte Domaniç’in ele alması gerekiyor.

Törenlerde görevli olan, emeğini, yüreğini ortaya koyan herkes teşekkürü hak ediyor. Kaymakamımız sayın Muhammed Furkan Okumuş, başta olmak üzere, Domaniç Belediye Başkanı sayın Sahvet Ertürk’e, Domaniç Özel idare müdürü sayın Ramazan Çelikten’e, Oktay Yavuz hocama, tanıtım ve reklam açısından gece gündüz demeden çalışan Domaniç Gazetesine, Domaniç’teki kurum amir ve memurlarına, Domaniç’in sivil toplum kuruluşlarına, Domaniç’e hizmet adına, elini taşın altına koyan herkese teşekkür ederim.

Değinmek istediğim diğer bir konu ise çevre il ve ilçelerden gelen Yörük ve Türkmen Dernek ve Federasyonları. Hayme Ananın manevi huzurunda gelen sivil toplum kuruluşlarına kendilerini tanıtma fırsatı verilmeli diye düşünüyorum ki, bir daha ki seneye daha kalabalık ve daha hazırlıklı gelip Domaniç’in ekonomisine katkı sağlayabilirler. Velhasılı sade bir o kadar da Vefalı bir etkinliğe imza atıldı. Çarşamba’ da torunların vefalıydı Hayme Ana. Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar