DEVLETİMİZİN VEFASI

Domaniç’i Domaniçliye hediye eden, Sarubatu Savcı Beyin şehadete erişmesinin ardından 735 yıl geçmiş. Başta Domaniç olmak üzere Şehitlerimizin emanetleri en kutsalımızdır.

Geçtiğimiz 28 Ağustos’ta Pazar günü biz Şehidimizi ve şehitlerimizi anmak ve anlamak için, törenin merkezi Domaniç-Karaköy’deydik. İkizce (Domaniç) savaşını, diriliş ve direniş ruhunu yeniden canlandırmak  için, Osmanlı’nın başlangıç tarihinin fiilen temellerinin atıldığı İkizce zaferini anlamak adına oradaydık. Bizim tarih dönemecimiz, yapıtaşımız “Kuruluş” ruhunun dün olduğu gibi bugün, yarın ve daima akıl-gönül birlikteliği içinde bizim yol göstericimiz olduğu için oradaydık. Özümüze ve Domaniç’in değerlerine sahip çıkmak adına, milli benliğimize yakışır bir şekilde birlik beraberliğimizi pekiştirmek için oradaydık.

Şüphesiz ki Türk tarihini ve Türk dünyasını tanımanın ilk adımı Domaniç’i, Osmanlı Devleti’nin kurulduğu topraklardaki ruhu, felsefeyi, kültür ve tarihi tanımaktan ve doğru bilmekten geçer.  Ölerek bizi dirilten şehitlerimizi unutmamaktan, hatırlamaktan geçer. Bu sebeplerle oradaydık.

Domaniç Karaköy’de, şehit Saru Batu Savcı Bey’in şehadetinin 735. yıldönümü anması vardı bu hafta sonu. Törenler sade ve bir o kadarda güzeldi., Törenlere Karaköylüler, muhtarları öncülüğünde daha bir derli toplu hazırlanmışlardı. Domaniçliler hariç geçen senelere göre daha yoğun bir ilgi vardı. Biz Domaniçliler dedim de Domaniç Gazetesi istisna. Onlar Domaniç’in her köşesindeler. Var olsunlar. Her görüşten fikirden insanlar, ortak bir paydada birleşti. Birlik ve beraberlik ruhu içerisinde anlam ve manasına uygun bir anma töreni gerçekleşti bu sene Akmeşhed Şehitliğinde. Şehit SaruBatu Savcı Bey ve bütün şehitlerimizin manevi huzurunda biz Domaniçliler o manevi havayı solumaktan mahrum kaldık gene.

Olsun….

Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz hiç bir şehidini unutmadığı gibi Şehit Saru Batu Bey’i unutmadı bu sene. Domaniç Kaymakamımız Sayın Muhammed Furkan Okumuş beyler, görevine yeni başlamış olmasına rağmen, ayağının tozuyla oradaydı mesela. Devletinin vefasını şehidine gösterdi. İl Kültür Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve Anıtlar Genel Müdürlüğü, maddi ve manevi desteklerini hiç esirgemedi şehidinden. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin vefası tam ve mükemmeldi. Tüm Karaköylüler adına teşekkür ediyorum.

Karaköy Muhtarlığı ve Karaköy de bulunan sivil toplum kuruluşları, gerçekten emek çekmişler. Güzel bir etkinliğe imza attılar. Emeklerine ve yüreklerine sağlık. Karaköy Muhtarı Fevzi Kahraman başta olmak üzere, İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Arif Varol ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sıcak havaya aldırmadan saçın başına geçip gözleme yapan namus ve iffet abidesi Karaköy’ün kadınlarına, yerimin darlığından dolayı isimlerini yazamayacağım, siyasi parti temsilcilerine, sivil toplum kuruluşları başkanlarına, Savcı Bey huzurunda Duaya durmak için Karaköy’e gelen bütün Yörük ve Türkmen derneği yöneticilerine, “vefanın” bir semt adı olmadığını biz Domaniçlilere hatırlattıkları için teşekkür ediyorum.

Türk kimliğini koruyarak, ebediyen yaşayacak olan Türkiye Cumhuriyetini yıkmak, bölmek ve zarar vermek isteyenlere karşı top, Tüfek, süngü, mermi yerine, değnek ile vura vura kazandığımız, Türk yurdunun 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun… Bilinmelidir ki Türk Milletinde; 30 Ağustos ruhu hala canlı ve diridir.

Kısacası, Ey bu vatanın mukaddes şehitleri! Ey kanlarıyla toprağı vatanlaştıran Türk milletinin ölümsüz yiğitleri! Sizlere minnettarız…

Ruhunuz şad mekanınız cennet olsun.Sağlıkla, bir ve beraber kalın.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar