TATLI TELAŞ BAŞLADI BİLE

Saruhanlar köylüleri tarafından davet edildim ve bu davet beni ziyadesiyle onurize etti.  çalıştığımdan dolayı katılamadım o güzel ve bir o kadar anlamlı anma etkinliğine. Gerek basından gerekse köylü ağabeylerim vasıtasıyla takip ettim. Bedenen ola masamda ruhen oradaydım aslında.

Domaniç’in yaşayan kültür mirası Saruhanlar Köyü’müzde geçen hafta çok ama çok anlamlı bir hayrat vardı. Muharrem ayının 10’u yani 8 Ağustos günü, Kerbela Şehitleri İçin Camii Cemiyeti Derneğinin hazırlamış olduğu hayrat programı düzenlendi. Bu programda Mevlit ve İlahiler okundu. Daha sonra köy halkı ve misafirlere yemek ikram edildi. Rabbim samimi hayratlarını dergahında kabul etsin inşallah. Bu vesile ile Seyyid-i Şüheda Hz.Hüseyin Efendimizi, Ehl-i Beyt mensuplarını ve aziz Şehitlerimizi rahmet ve dua ile yâd ediyorum. Darısı Ebe Ana ve nice hayratlarına inşallah.

Bir konu var ki; Her sene bu aylarda muhakkak değinirim bu köşemde. Benim için olduğu kadar Domaniç içinde önemli bir konudur.

Ağustos ve Eylül ayı biz Yörük ve Türkmenler için önemli bir aydır. Özellikle Ağustos ayında Şehit Saru Batu Bey anması için ve Eylül ayının ilk iki haftası daha bir mühimdir. Hayme Ana ve Ertuğrul Gazi Şenlikleri olduğundan. Ecdada Vefa için önce Saru Batu Bey, Hayme Ana sonrada Ertuğrul Gazi etkinliklerinde buluşulup, birbirimiz ile hasret giderilip birlik ve beraberlik duruşu sergilenir Yörük ve Türkmen Camiasında.

Malumunuz 28 Ağustos 2022 Pazar günü Saru Batu Bey anması var Karaköy’deki mezarı başında. Sonrasında Eylül ayının ilk haftası 4 Eylül 2022 tarihinde ise Hayme Ana Şenlikleri sonrasında Söğüt etkinlikleri var.

Domaniç’te Saru Batu Bey anması ve Hayme Ana şenlikleri için tatlı telaş başladı bile. Takip ettiğim kadarıyla 11 Ağustos perşembe günü Domaniç Kaymakamlığı 741 cisi kutlanacak olan “Hayme Ana ve göç şenlikleri ” kutlama programı toplantısı yaptı”. Ama bu toplantıda Yörükler yoktu.Kaymakamımız sayın Muhammed Enes İpek bey ve kurum amirleri katıldı. Başta Domaniç’te aktif olarak faaliyet gösteren Yörük ve Türkmen Dernekleri ve sivil toplum kuruluşları yoktu. İnşallah bidahaki senelerde Kütahya Valiliğinde bütün Yörük ve Türkmen Camiasının da hazır bulunduğu toplantılar gerçekleşir.

Son olaraktan güzel hatıralar bırakarak ardında, bir kaymakamımızı daha uğurluyoruz İlçemizden. Domaniç Kaymakamı Muhammed Enes İpek, 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi ile Çıldır Kaymakamlığına atandı. İlçemizde 15 Eylül 2020 yılında göreve başlayan asil Kaymakamımız İpek, Çıldır Kaymakamlığına atandığını, “Yayınlanan kararname ile Kayı Türklerinin yurdu Domaniç’ten, Saka Türklerinin yurdu Ardahan-Çıldır ilçesine atanmış bulunmaktayım. Mevla’m utandırmasın” diyerek duyurdu sosyal medya hesabından. Şahsım olarak, Domaniç tarihinin, Kültürünün ve doğasının tanıtımı adına yaptığı çalışmalarda ki, özellikle tarihi konulardaki duyarlılığına şahit olduğum sayın Kaymakamımıza yeni görev yerinde başarılar diliyorum.

Kayı Türklerinin ilk yurdu olan Domaniçliler sizleri unutmayacak sayın Kaymakamım….

Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar