BİRLİK OLALIM DİYORLAR

Kulağa hoş, içeriği boş bir cümledir. BİRLİK OLMAK…

Değerini bilemediğimiz, dünya çapında çok değerli olan ozanlarımızdan Aşık Veysel, “ Bu dünyayı kuran mimar, ne hoş sağlam temel atmış. İnsanlığa ibret için, kısım kısım kul yaratmış” der bir eserinde.

Gece yoksa gündüz yoktur, artı yoksa eksi de yoktur. Tek kanatla uçan uçakta, kuşta yoktur. Sistem zıtlık üzerine kurulmuşsa birliği de gerek yoktur.

Ne zaman biri iyi bir fikirle ortaya çıksa, ne hikmetse genelde yan gelip yatanlar, her şeyi başkasından bekleyenler, “ÖNCE BİRLİK OLMAMIZ LAZIM” derler. Ya da “ BİZDE BİRLİK YOK Kİ “ mazeretine sığınırlar. Hem nerde birleşeceğiz ki ? Sizin parti demi ? Falanca cemaatte mi, akılda mı, doğru damı?  

Parti desen bin çeşit parti var. Cemaat desen ona keza. Doğru asla tek değildir. Göreceli bir kavram olan doğru, kişilere, kültürlere, geleneklere göre değişir. Yani herkesin doğrusu kendinedir. Akıl dersen hangi akıl ? Aklı olan zaten düşünür, sorgular, araştırır, çalışır, üretir kazanır ve bir şekilde zaten kendini ön plana çıkartır. Akılsız olan, mazeret arar, bahane üretir, sorun çıkarır, küçük hesaplar peşindedir. Toplum içinde zaten en alt statüdedir.

Bırakalım evrensel olguları. Siz Domaniç’te aynı parti içinde yer alanların birlik olduğu bir konu duydunuz mu? Aynı dinden oldukları halde birlik beraberlik kardeşlik içinde uyumlu bir şekilde yaşadıklarını hiç gördünüz mü? Yoksa daha çok aralarında sen ben kavgalarına mı şahit olursunuz ?

Aynı görüşte tek parti toplananlar kısa sürede fraksiyonlara, aynı dinde birleşenler cemaatlere bölünmedi mi bu güne kadar.  Dernek kurarsınız, üç gün sonra koltuk, başkanlık tartışması başlar, kooperatif kurarsınız, sizin ürün bizim ürün dalaşması başlar.

BİRLİK YOK OLMAZ OLAMAZ.

İnsanları birleştiren tek şey, ne dindir, ne parti. Ne dernektir ne kooperatif. İnsanları yapısı icabı farklıdırlar ve farklı çıkarlar peşindedirler. Yani asıl birlik KİŞİSEL MENFAATTİR.

Günümüz de kişisel menfaatlerin tek birleştiricisi de PARA dır. Demek ki toplumun refah sorununu çözmek için yola çıkanların yapacağı tek bir şey vardır kişilere kişisel menfaat sağlamak…

Mümkün mü ?

Hem de en kolay olanı. Tarlaları kooperatif üzerinden birleştirip, ortak ürün ortak kar derseniz bu iş olmaz. Ama o mevkiideki tarlalara ekilecek ürünü pazarlayacağım ve değer katacağım derseniz, kişisel menfaatlere dokunmadan, başkan maşkan koltuğu koymadan sadece kişilerin cebine para girecekse, bakın nasıl çalışıyorlar.

Şöyle ki; Baba evde çocukları birlik beraberlik ve kardeşlik söylemleri ile bir arada tutmak ister. Ben öldükten sonra kazandıklarımızı kardeşçe bölüşün der.

Kardeşler buna uyar mı ? Uyanı göremedik. Herkes işi ötekine yıkmaya çalışır nasıl olsa sonunda hasılat kardeşçe bölünecektir. Oysa baba, evlenen çocuğunu ayırır, bundan sonra evinin reisi sensin der. Evlatlarının hakkını da genç yaşta devrederse, herkes kendi çıkarı için daha fazla çalışıp babadan aldığını artırmanın çabasına girer. Kısacası sihirli kelime, kazanmak için BİRLİK değil. Bireyselliktir. İnsan önce Birey olmanın onurunu ve gururunu bilmelidir.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar