DOMANİÇ’TE BİR HAFTA SONU

Hız kesmeden devam eden rüzgar, ağaç dallarını koparıp kuşların bin bir güçlükle yaptıkları yuvalar dağıtırken, bazı ağaçları da kökünden söküp yollara deviriyor. Coğrafyamız kaderimizdir. Ne yapalım ? Allah’ın hikmetinden sual olmazmış !
Meydanların bitmeyen konusu Domaniç-Tavşanlı yolu.
Yol yine durmuş. Yok bu sefer yüklenici firma kaçmamış, kriz var diye devlet te durdurmamış. Yıllardır çözülemeyen kamulaştırmalar nedeniyle bir mal sahibi ile sorunlar yaşanıyormuş ama yakında çözülecekmiş. Daha önce defalarca programa alındığı iddia edilen Domaniç – İnegöl yolu, programda olmadığı için tırmanma şeridi bile yaptıramazmışız. Haftalık kaza haberlerine devam. Eceli gelen ölür. Allah’ın hikmetinden sual olmazmış !
Bir trafik kazasında ağır yaralanan vatandaşın yakınları, ölüm döşeğindeki adamın başında, Allah’tan umut kesilmez diye beklemede. Ölmek üzere olan adama Kuran’ın Müslümanlar için emir ve yasaklarını okuyorlar. Sadece Türk halkı arasında ölüye şifa diye Yasin okuyorlar anlayacağınız. Anlamını bilmedikleri ve öğrenme zahmetine katlanamadıkları için ağır yaralının bir mucize ile kurtulacağına inanılıyor. Kurtulamaz ölürse de varsa günahlarının affedileceğine inanılıyor. Affeder mi eder… Allah’ın hikmetinden sual olmazmış !
Diğer tarafta düğünler, nişanlar ve sünnetler için hazırlıklar tamam. Mahalle aralarına masalar sandalyeler yerleştirilmiş. Çalgıcılar, yakınlarda başka düğün varsa onların sesini nasıl bastırırız derdinde, düğün sahipleri yeterince dürü dağıtıldı mı, gelinin saat başı değiştirmesi gereken şalvarları alındı mı, yemek yeter mi, düğün kalabalık olur mu, derdinde. Akşam olup davullar çalmaya başladı mı yıkılsın Domaniç semaları. Mahallede hasta mı var, ölüm döşeğinde biri mi var. Gürültü kirliliği, kul hakkı, komşu hakkı hepsi rafa kaldırılır. Herkes için geçerli değil elbette ama genelde alçaklık kompleksi olanların büyüklük göstergesi oldu düğünlerimiz. Kalp krizi vakasından dönen ambulansa yol vermeyen azgın konvoycular, bir kişinin ölümüne neden olmuşlarsa da eş dost durumu düzeltir. Takdiri ilahi… Allah’ın hikmetinden sual olmazmış !
Çevre yolu ve merkez giriş yolunun tam ortasına nihayet bir sosyal tesisimiz yapıldı. Domaniç’in girişinde ki o pis görüntünün kapanması gerekiyordu. Yıllardır her siyasiye konuyu ilettiğimiz halde pek sallayan olmadı. Mevcut belediye başkanımıza teşekkür ederiz. Domaniç’i o pis görüntüden kurtardı ve Domaniç’e bir sosyal tesis kazandırdı. Aileler gece yarılarına kadar çoluk çocuğuyla parka gelip eğleniyorlar. Çekirdeğini, çayını kapan geliyor. Allah’tan bu güne kadar bir çöp atılmadı. ŞİMDİLİK.
Sosyal tesisi tamam da trafiğin en işlek olduğu iki yolun ortasında düğün mü olur ? Oluyor işte. Bu seferlik düğünde trafik kazası olmadı ama düğün alanı çevresine arabaları ile konuşlanan davetli davetsiz misafirler, çoluk çocuğun oyun alanını şişe kırıkları ile doldurdular. Kafayı bulup, “O kedi buraya gelecek” diyen korkaklar düğünlerde, ‘nasıl olsa bir ayıran çıkar’ diye düğünlerde kavga çıkarırlar. Sürekli çıkıyor. Yaptığımız her pisliği Allah’ın üstüne atmakta üstümüze yok. Bu arada düğünlerde son ses müzikten uyuyamayan bebekler, hastalar, ölüm döşeğinde ki sevdiğinin başında göz yaşı döken insanlara inat konvoylardan çıkan gürültüler. Düğün de harcanan paralardan dolayı yıkılan yuvalar, kavgalarda yarılan kafalar. Nihayet düğünler biter, bir hafta sonu da geçer. Günler den pazartesi. Gürültü bitti mi ? Akşama kadar, belediye hoparlörleri bağırır. DİYANET in kararına, Kuran’ın ayetine, peygamberin sünnetine rağmen, düğün çalgıcıları ile yarışan imamlar,ezan okumak bahanesiyle bağırır, pazarcılar bağırır.
Gürültü kirliliği, dinimizce kul hakkına girer günahtır. Kanunlarımıza göre de yasaktır.Ama sorun yok. Gürültü kirliliği de dahil, tüm günahlarını ya ölmeden Kabe de tavaf ederek, ölürken bir Yasin ile ya da musalla taşında affettiririz inşallah. Anayasal suçlar için de idarecilerimiz idare eder tanıdığınız bir dayınız varsa.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar