BİR BAYRAMI DA GERİDE BIRAKTIK

Tam tamına 6 yıl geçti aradan. 15 Temmuz 2016 yılında ülkemizde hain bir darbe girişimi gerçekleşmiş, milletimiz bu demokrasi sınavından yüzünün akıyla geçmiş, konu Türkiye Cumhuriyeti Devleti ise gerisi teferruattır düşüncesi ile demokrasi kazanmış ve 15 Temmuz Türkiye’nin Demokrasi Bayramı olmuştur. Başta O hain gece olmak üzere, tarihin her döneminde, canlarıyla vatan toprağı olup bizlere bu cennet vatanı bırakan, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum.

Malumunuz bir kurban bayramını daha geride bıraktık. Türk kültüründe dini ve milli bayramlar birlik ve beraberliğin timsalidir. Bu Kurban bayramının da 9 günlük tatili Domaniç’te birlik ve beraberlik adına güzel örneklere şahit kıldı bizleri.

Bu bayram, Domaniçliler, Sıla-i rahim dediğimiz, o çok özlediğimiz akraba ziyaretlerini doyasıya yaşadı. Köylerini hınç ve hınç doldurdular. Köylerimiz ve Domaniç İlçe merkezimiz kalabaydı bu bayram.

Birlik ve beraberlik adına, Çukurca Beldemizde ve Sarıot Köyümüzde etkinlikler vardı. Bu etkinliklerde emeği geçen bütün herkese çok teşekkür ediyorum. Kısacası Domaniç 31 köyü ile bu bayram birdi beraberdi. Rabbim bizleri daha nice sağlıklı bayramlara ulaştırsın inşallah.

Ha bu arada, Domaniçliler vefalıydı bu bayram. Büyüklerinin ellerini öpüp hal ve hatırlarını sorup, küçüklerinin gözlerinden öpüp onları gönüllediler. Peki bizlerin seçtikleri siyasilerimizi göremedik bu bayram. Yada ben görmedim veya duymadım. Geldiler mi ilçemize bayramlaşmaya ?  Varsın gelmesinler. Biriz beraberiz ve Domaniçliyiz. Biz bize yeteriz, yettikte. Bu bayram Domaniç’te güzeldi.

Domaniç’in bütün değerleri bizim diyerek, şimdiden bir konuyu dile getirmek istiyorum. Malumunuz önümüz Ağustos ve Eylül ayları. Ağustosun son haftası şehit Saru Batu Savcı Bey anması ve Eylül ayının ilk haftası Hayme Ana törenleri var. Buradan defalarca yazdım. Hayme Ana töreni öncesi Türkiye’deki Yörük ve Türkmen dernekleri ile bir Hayme Ana Çalıştayı yapılıp Yörük ve Türkmenlerin Hayme Ana’ya katılımı sağlanmalı. Bu arada Saru Batu Savcı Bey’in (Akmeşhed Şehitliğinin) yol çalışması durmuş durumda. Çevre düzenlemesinde de çalışma yapmak gerek. Şehidimizin anmasına sadece bir ay kaldı. Domaniç’in etkili ve yetkili kişilerinin bu iki mühim konu üzerinde durması, Domaniç’in tarihi ve kültürü açısından önemli diye düşünüyorum. Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar