KURBAN BAYRAMINDA BAYRAMLAŞALIM

Tanrıya Kurban kesme geleneği 10 binlerce yıl önceki tüm pagan dinlerden gelen bir gelenektir. (Pagan dinler demek, çok tanrılı din demek)
Pagan dinlerde önceleri ilk erkek evlat kurban edilirken zamanla bu gelenek evlat yerine kölelerden birini kurban adamakla değişmiş, ilk olarak da Akatlarda insan yerine koç kesme geleneği getirilmiştir.
İnsan yerine koç kesme geleneği, insanlar arasında Yahudi geleneği olarak bilinir. Oysa insan yerine koç kestikleri oydukları taşlardan anlaşılan Paganların bu geleneği Yahudilikten binlerce yıl önce uyguladıkları arkeolojik çalışmalar sonucu belgelenmiştir.
Tevrat, kurban meselesine sayfalarca yer ayırmıştır. Adetten kurtulan kadına da, suç işleyen insana da kurbanı farz kılan Tevrat, kesilen hayvan veya hayvanların önce ibadethanelere bağışlanmasını emreder. Tevrat’a göre ibadethanelere bağışlanacak kurbanların, fakir fukaraya dağıtılacağı ve ölmüş insanları onure ettiği telkin edilir.
Türk Tengri inanışında da var olan hayvanı kurban kesme geleneği, Kuran’a göre farz değildir.
Sadece Hac bölgesinde imkanı olanların Hac ibadetini yerine getirmek için gelen misafirlere yemeklik bir hayır işleme geleneği olarak hayatımıza giren kurban kesme geleneğinin kötü emeller için kullanılmasının önüne geçmek için bakın Allah Kuran’da ne diyor; Hac Suresi Ayet 37: Bu hayvanların ne etleri ve ne de kanları Allah’a ulaşacaktır. Allah’a ulaşacak olan ancak sizin O’nun için yaptığınız gösterişten uzak amel ve ibadettir. Size doğru yolu gösterdiğinden, Allah’ı yüceltmeniz için onları böylece sizin buyruğunuza vermiştir. İyilik yapanlara müjde et.
Kuran’da 6.236 ayet vardır. Bu ayetlerin çoğunluğu tarihi bilgi verirken çok az bir kısmı da Allah’ın emir ve yasaklarından tavsiyelerinden oluşur. Ancak Sünni inanışta ‘İslam’ın 5 Şartı’ diye bir şart gerilmiştir ve burada ki şartlar arasında hali vakti yerinde olanın kurban kesmesi de şart koşulmuştur.
Sadece Sünni Müslümanların uyguladığı bu kurallara göre bile günümüz Türkiye’sinde kurban kesenlerin büyük çoğunluğu şartları uymasa da “ Elalem ne der ?“ diye kurbanlık alır keserler.
Peki madem Sünnisiniz madem bu kurallara göre kurban kesiyorsunuz, kestiğiniz hayvanın üçte birini yoksullara dağıtıyor musunuz ? Dostlarınıza et ziyafeti çekiyor musunuz ?
İçinizden vicdanen verdiğiniz cevaplar ortadayken ve Kuran’ın; “gösterişten uzak” tabirine rağmen neden aile bütçenizi zorluyorsunuz ?
Sahi geçen yıl ki kurbanlığın borcunu ödediniz mi ?
Kurbanı kaç taksitle aldınız ? Kredi kartına kaç taksit yaptınız ? Vadeli kurban alımı için ne kadar faiz ödediniz ?
Hayvanlar kesilmesin

buy kamagra online uk>

, kimse et yemesin kurbana karşıyız demiyoruz dostlar dürüst olalım, haddi aşmayalım, el alem ne der diye aile bütçemizi zorlamayalım diyoruz.
Unutmayalım ki biz bu ülkede Hz. Muhammed’e kurban kesiyoruz diyen terbiyesizleri de gördük. Ulan koskoca peygamberin senin etine mi ihtiyacı var. Bu soruyu sormadan para ödeyenlerin parası ila Amerikalarda, Almanyalarda nice sözde din öncüleri krallar gibi yaşarken siz, biz sürünmeyelim diyoruz.
Kurban Bayramınız Kutlu olsun !
Kurban bayramında bayramlaşma geleneğimizi yaşayalım yaşatalım !

Latest Posts

spot_img

Yazarlar