NE ÇOK ÖZLEMİŞİZ

Ne çok özlemişiz değil mi?

Ebe Çamlığında kıyasıya tutulan o güreşleri. Dualı çayırların  yiğit evlatlarını, ne çok özlemişiz.

Hayırlısıyla bu hafta, kazasız belasız 661. Tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri gerçekleşti. Yapılan müsabakalarda Recep Kara başpehlivan oldu.

Öncelikle organizasyonda emeği geçen herkesi kutluyorum. Güreşlere  yerli ve yabancı halkın ilgisi yoğundu. Bunın sebebi 2 senelik bir ara ve Ebe çamlığında güreşe duyulan özlemedi.

Bu sene bambaşka bir er meydanı vardı. Yenilenmiş bir Ebe çamlığı. Tarihi ebe çamlıģı 1230-1250 yıllarına dönmüştü sanki.  Osman Gazi’nin doğumunu, Ebe Hatunları tekrardan ağırlıyor gibiydi.  Tekrar tarih 1258 Oluvermiş, Pehlivanlar o kutlu doğumun şanına yakışır bir güreş tutuyor gibiydiler. Ebe Çamlığı güreşe ve tarihe doydu pazar günü.

İyi bir ekip çalışmasının ardından tanıtımında tam onikiden vurulan “Osmanlı tarihinin en eski yağlı güreş organizasyonu” sloganıyla yapılması tabiki de etkili oldu. Güreşlerimiz canlı yayınlandı. Nede güzel oldu. Başpehlivan Recep Kara, karşılaşma sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Tarihi bir güreşte birinci oldum çok mutluyum” beyanatı ve 2015 yılı Başpehlivanı Vedat Ergin’in ulusal basında “Domaniç güreşleri Türkiye’de en eski güreşlerdendir..” ifaderi bizler için önemli olan beyanatlar olmalıdır ve öylede oldu.

Kırkpınarlılar güreşte 1361 tarihini esas almışlar. Yani Edirne´nin fethi, Edirne´ye ilk yerleşilen tarih esas alınmış. Halbuki  Domaniç´e Kayıhanlıların yani Osmanlı’nın atalarının ilk yerleşimi 1230-1250 yılları arasında. Osman Gazi´nin doğumunu Ebe Hatun 1258 tarihinde Ebe Çamlığı´nda gerçekleştirmiş. Yani Domaniç güreşlerinin tarihi; ya 1230 tarihi esas alınmalı ya da 1258 tarihi esas alınmalı. Bu nedenledir ki Domaniç yağlı Pehlivan güreşleri Osmanlı’nın ilk yağlı güreş organizasyonudur. Yani demem odur ki; “Güreşinen eski tarihidir DOMANİÇ”

Güreşlere katılanlar arasında Yörük ve Türkmenlerden tutunda  Milletvekilleri,İş Adamları,Siyasi Partilerin İl ve ilçe Başkanları,Milli Sporcular,Sivil Toplum Kuruluşlarını gördüm. Geçen yıllarda yaşanan protokol sorunu yaşanmaması dikkatimi çekti. Allah’a şükür şimdi bu sorun kalktı. Tabi ki bu kardeşliğin tekrar yeşertilmesinde  661. Domaniç  Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde emeği geçen insanlarımızın hizmeti özverisi ve gayreti var. Kültürel konulardaki yaklaşımlarından yatırımlarından dolayı onlara teşekkür ediyorum.

Yazıma son verirken, kim ne derse desin, maddiyat da dahil birileri ne kadar güçlü olursa olsun Domaniç tarihini ve kültürünü sahiplenenler bütün güçlerin üstünde hepsiyle başedecek güçtedir. Tarih yalan söylemez. Domaniç Kaymakamlığı, Domaniç Belediyesi, Domaniç’teki sivil toplum kuruluşları, Milli Eğitim, Halk Eğitimin Domaniç’teki temsilcilerine bir çağrım var. Domaniç’e  “Güreş Okulu, Güreş Eğitim Merkezi veya Güreş Kulübü” gibi tesislerin açılması konusunda bir hamle yapsalar çok harika olur. Domaniç’ten dünyaca ünlü güreşçilerimiz çıksa ne güzel olur…Bu sene Ebe çamlığı kıyasıya bir ağalık yarışınada sahne oldu ve iş adamı Ercan Tekdemir 662 Domaniç Yağlı Pehlivan Güreş Ağalığını aldı hayırlı olsun. Daha nice güzel etkinliklerde buluşmak dileğiyle… Kalın sağlıcakla

Latest Posts

spot_img

Yazarlar