DOMANİÇ ESNAFLARININ TAMAMINA YAKINI KREDİLERİNİ DÜZENLİ ÖDÜYOR

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkan Vekili Bahri Şarlı, esnaf ve sanatkarların kooperatifler aracılığıyla 2019 yılında 9 milyar 388 milyon lira,  2021 yılında yüzde 69 artışla 66 milyar 578 milyon lira, 2022 mayıs sonu itibariyle de yüzde 93 artışla 76 milyar 8 milyon liralık kredi kullandığını söyledi.

TESKOMB Genel Başkan Vekili Bahri Şarlı, Bursa Esnaf ve Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Marmara Bölge Birliği toplantısı için Domaniç’te birlik başkanları ile bir araya geldi.

TOPLANTI RAHMETLİ ŞİMŞEK İÇİN DOMANİÇ’TE DÜZENLENDİ

Toplantının özellikle rahmetli Mustafa Şimşek nedeniyle Domaniç’te yapılmasını istediğini söyleyen Şarlı, “ O omurgalı bir siyasetçiydi, çok dik duruşlu bir başkanımızdı. Bana başkanlığı bırakmak istediğini söyleyince, kendisine gelip plaket takdim edeceğimi söylemiştim” dedi.

Şimşek’in vefatı nedeniyle çok üzgün olduklarını ve mezarı başında dua edeceklerini bildiren Şarlı, oğlu Sezgin Şimşek ve torunu Mustafa Şimşek’e plaket takdim etti.

Yeni Başkan Mesut Kutluk’a tebriklerini ileten Şarlı, Ahmet Özoğul gibi tecrübeli bir kişiyle çalıştığı içinde çok şanslı olduğunu ifade etti.

Şarlı, burada gazetemize yaptığı açıklamada, esnaf kefalet kooperatiflerinin son 2 yılda verdikleri kredilerle esnaf ve sanatkârın dükkanını kapatmamasını sağladıklarını belirterek, ” Bütün dünya Pandemi nedeniyle zor günler geçiriyor, arkasından da Ukrayna Savaşı buna tuz biber ekti. Tüm dünya zorda ama biz ülke olarak bu şiddeti daha fazla hissettik. İnanın eğer esnaf kredi kooperatifleri olmasaydı, destekleyen halk bankası olmasaydı, halk bankasını destekleyen hükümet yardımları olmasaydı, bugün pek çok esnaf kepenk kapatmıştı, çalışanda çalıştıranda işsiz kalmıştı” dedi.

– ” Kredilerin yüzde 98’ini tahsil etmiş durumdayız “

Bursa Esnaf ve Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Marmara Bölge Birliğinin Türkiye’nin en başarılı kooperatifleri arasında oluğunu vurgulayan Şarlı

buy zyvox online>

, “Verdiğimiz kredilerin yüzde 98’ini tahsil etmiş durumdayız. Ödenmeyen rakam yüzde 2. Bu da gerçekten arkadaşlarımızın kredi tahsisinde ne kadar isabetli karar verdiklerinin göstergesi. Ayrıca, esnaf ve sanatkârımızında borca olan sadakati. Esnaflarımıza söylediğimiz şu, bu kredinin kıymetini bilin. Türkiye’de bundan daha düşük maliyetli bir kredi yok. Hala daha yüzde 4,5 faizle borcunu ödemeye devam eden ortaklarımız var. Şuan 9,5 ama bugün ki şartlarda bu da aşağıda kaldı” ifadelerini kullandı.

– ” Domaniç 28 milyon 750 bin lira kredi kullandı “

Domaniç özelinde 287 ortak olduğunu bildiren Şarlı şu ifadeleri kullandı;

“Domaniç bloke sermayede 856 bin 499 lira, risk fonunda 1 milyon 59 bin 390 lira, güçlendirme fonunda 155 bin 973 lira, hepsinin toplamı 2 milyon 86 bin lira, vadesizde 29 bin 194 lira, vadelide 297 bin lira, bunlarında toplamı 326 bin lira. Takipteki alacak 110 bin 907 lira buda binde 40’a denk geliyor ki çok düşük bir rakam. Normal takip oranı 5.36, ayrıntılı takip oranı 9, alvosu 8.67, kullandırdığı kredi miktarı da 28 milyon 750 bin lira. Domaniç’in tablosu da bu. Bölgemiz kooperatifleri Türkiye’nin en başarılı kooperatifleri bunu iftiharla söylüyor arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum”

Latest Posts

spot_img

Yazarlar