YAĞMURA RAĞMEN

Hayat her geçen gün biraz daha zorlamakta bizleri. Yarından ucuz, dünden pahalı yaşıyoruz hayatı. Ardarda gelen zamlar ve yükselen fiyatlar aldı başını gidiyor. Çalışanımızdan tutunda, çiftçimiz, emeklilerimiz, esnafımız, velhasılı Her bir birey zor durumda. Türk halkı ve büyük Türkiye Cumhuriyeti Devleti bunun üstesinden gelecektir muhakkak.

Zar zor ekinini eken çiftçimiz tam ekinleri boy verecekken, yağmurların gecikmesiyle umutsuzluğa kapılıp, yağmur duasına çıkıp hayratlar yaptıktan hemen sonra yağmurlar yağdı. Rabbim afatsız versin. Yağmur bereketiyle gelsin ülkemize ve ilçemize. Bu bereket ekonomik ve manevi dünyamıza da yansır inşallah.

Bu hafta Domaniç Gazetesinde okuduğum bir haber beni çok etkiledi. Bir dizi toplantı ve ziyaretler için Kütahya’ya gelen Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği yönetimi Hayma Ana’nın kabrini ziyaret etmiş. Kadın ruhlu Domaniç’e kadın muhtarlarımızın ziyareti manidar ve yerinde bir ziyaret olmuş. İnanın beni sevindiren müthiş bir olay olarak hafızamda yer tutacak bir ziyaret bu. Domaniç’i Domaniçliye anlatamadık bir türlü.

Geçtiğimiz pazar günü Güney Köyümüzde Çad Dede etkinliği vardı. Haftalardır heyecanla beklediğim bu etkinliğin yağmur vesilesiyle olup olmayacağı konusunda iletişim eksikliğinden dolayı katılamadım.  Ama yağan yağmura rağmen Güney köyü halkı etkinliği iptal etmeyip ellerinden geldiğince gelen misafirlerine ikramda bulunmaktan geri durmamışlar. Rabbim yaptıkları hayratları kabul buyursun.

Çat dede kimdir diye merak edenlere kısaca bilgi vermek gerekirse,13.yy. yaşamış Koyun Baba müritlerindendir. Oda Koyun Baba’nın izinde Kayı Boyu başta olmak üzere çevre beylikleri halk ve askerlerin irşad ve maneviyatını yükseltmek için çalışmıştır. Anadolu’nun bir Türk yurdu olmasında katkısı olmuştur. Bazı menkıbelerde adı Selim Dede ( Çat Dede) olarak geçmektedir. Güney Köyünde Beşik tepede mezarı bulunmaktadır. Güney köyü ve civar köyler ahalisi her sene törenlerle anma ve yaşatma çabasındadır.

Yağmur dolayısıyla bu sene

Online Pharmacy UK>

, saniyede 3.23 m3 akan derenin ve ulu çınarların altında bu etkinliğin hazzını yaşayamasak ta bir dahaki sefere inşallah yaşayacağız. Yağmura rağmen etkinliğe katılan daire amirlerini ve bölge halkını bağırlarına basıp birlik ve beraberliklerini pekiştiren, Güney köyümüzün misafirperverliğini misafirlere hissettiren başta Güney köyü muhtarımızı ve tüm Güney köyü halkını tebrik ediyorum.

Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar