Kuracağımız Parti İktidar Olduğunda. ( 3 )

Geçtiğimiz hafta 8 maddelik anayasamızın 1. Olan basın meselesine değinmiştik. Bu hafta 2. Madde. DEVLET HALKIN ÇARE KAPISI OLACAK bölümünü açalım.
8 Maddemizi hatırlayalım:

 1. ÖNCE BAĞIMSIZ BASIN
 2. DEVLET HALKIN ÇARE KAPISI OLACAK.
 3. PARLAMENTO DA MİLLETVEKİLLİĞİ KALKACAK.
 4. ASKERLİK KALKACAK.
  5 DİYANET KALKACAK.
 5. DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI KURULACAK.
 6. AMASIZ ANAYASA.
 7. SİYASİLERE YASAK GELECEK.
 8. DEVLET HALKIN ÇARE KAPISI OLACAK.
  Dünyada 7 milyar insan yaşıyor. 7 milyar bir birine benzemez insan. Zevkler ayrı , renkler, siyasi, dini görüşler ayrı. Allah’ın hikmeti.
  “Her insan kendi başına bir dünyadır” demiş bir düşünür. Ancak insanları yerelde birleştiren ortak özellikleri vardır.
  Atatürk’ün “Söz Konusu vatansa gerisi teferruattır” dediği nokta da bizi birleştirecek asgari müştereklerimiz vardır.
  Vatan, Bayrak ve Adalet.
  Siyasi, Ekonomi, Dini ve hukuksal ayrışmalarda içeride ve dışarıda bizi koruyacak birliğimizi sağlayacak, her türlü görüşten bağımsız bizi bir arada tutacak kurumun adı tüm modern dünyada olduğu bizde de Cumhurbaşkanlığı kurumuydu. Bu kurum yeniden yapılandırılacak. Ama öyle eskisi gibi de değil. Siyasetin öneremediği, burnunu sokamadığı biri.
  Bağımsız Cumhurbaşkanı, yani halkın başkanı, emekli hakimlerden kendiliğinden çıkan bir adaydan olacak. Tüm adaylar 3 ay boyunca TV’lerde bir araya gelerek kendilerini anlatacaklar. 3 ay sonra seçim yapılacak. Yüzde 75’i alan halkın başı olacak. Seçim üçüncü tura kalırsa en fazla oy alan Cumhur başkanı olacak.
  Cumhurbaşkanlığı Kurumu, ülkede yeniden yapılanacak. İcracı değil uzlaştırıcı, adaleti sağlayıcı ve denetlemeci kurum olacak. Siyaset üstü, inançlar üstü olan kurum, İlde vali ilçede kaymakam olarak görev yapacak. Vali ve kaymakamlar belli bürokrasiden gelmiş 40 yaş üstü olacak. Devlet Planlama Teşkilatı, Adalet, , Milli Eğitim, İstihbarat, DİYANET, Ordu, bu kuruma bağlanacak.
  Kurumunun en büyük en etkinlik alanı DPT olacak. Bu kurum, her köyü, her ilçeyi, her ili, tarımda, eğitimde, ulaşımda, kültürde bağımsız hale getirecek projeler üretecek. Yıllık ne kadar arpa buğday yetiştirileceğine de, kaç doktor, kaç avukat, kaç mühendis, kaç tamirci, kaynakçı yetişeceğine bu kurum karar verecek. Yarı Özerk hale gelecek. Din İşleri Yüksek Kurulunda (DİYANET) görev alacak teologlar , cemaatlere devredilen dini dernekleri denetleyecek. Din dışı işlere kalkışanlar, sapık din üretenler. Örneğin, Müslüman bir derneğin sadece Kuran’a uyması sağlanacak. Kuran dışı işler çevirenler anında fes edilip en ağır ceza ile cezalandırılacaklar. Diyanetin cemaatlere devredilmesi, devletin sırtından bir yükün kalkması, dini cemaatlerin özgürleşmesi, isteyenin istediği gibi inanıp istediği gibi ibadet etmesinin önünü açacak. Din kul ile Allah arasında bir gönül işi olduğundan, devlet, din dışı hizmetlerden topladığı vergileri ile dini beslemeyecek. Cemaatler kendi helal paralarını kendileri için dernek üzerinden temin edebilecekler. Anaokulları, huzur evleri, cenaze işleri, nikah işleri cemaatlere verilecek. İsteyen istediği cem evinde, camide, tekke de evlensin, o inanışa göre gömülsün, o inanışa göre çocuğunu yetiştirsin.
  DEVAMI GELECEK…

Latest Posts

spot_img

Yazarlar