Kuracağımız Parti İktidar Olduğunda. ( 2 )

İnsanlar sevdikleri için planlar, projeler yapar hayaller kurar, daha iyisini. daha güzelini ister. Bizim de kendimize göre önce Domaniç sonra vatan sevgimiz var. Sevgimizin kaynağı ise kendimize olan sevgimizden saygımızdandır. İnsan önce kendisini sevmeli, kendisine saygısı olmalı. Kendisiyle barışık olan insan, çevresine de sevgi ve saygı dağıtır. Kendisi için istediğini, sevdikleri içinde ister.

Parti kuracağımızdan değil elbet. Ama kendimiz ve sevdiklerimiz için ne istediğimiz konusunda örnek olsun diye. Belki siyasilerden birine bir ilham olur düşüncesiyle, 32 yıllık gazetecilik tecrübemiz ve 56 yıllık hayat tecrübemizle kendimizce katkı sağlamak için kaleme alınmış bir yazıdır.

Geçtiğimiz hafta ‘Kuracağımız parti iktidar olduğunda (1) başlığı altında 8 maddeden oluşan sözde parti tüzüğümüzü paylaştık. Bunlar sırasıyla;

1. ÖNCE BAĞIMSIZ BASIN.

2. DEVLET HALKIN ÇARE KAPISI OLACAK.

3. PARLEMENTO DA MİLLETVEKİLLİĞİ KALKACAK.

4. ASKERLİK KALKACAK.

5 DİYANET KALKACAK.

6. DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI KURULACAK.

7. AMASIZ ANAYASA.

8. SİYASİLERE YASAK GELECEK içeren maddelerinden oluşuyor ve kısa kısa açıklamalarda bulunuluyordu.

Bu hafta yerimiz yettiği yere kadar konuları biraz açacağız.

1. ÖNCE BAĞIMSIZ BASIN. Kitleler üzerin de en etkili araç basındır. Basın

generic levitra

, halkın ortak sesidir. Devlet ile halk arasında köprüdür. Geçmişi arşivi ile, geleceği öngörüsü ile halkıyla paylaşandır. Halkını her olayda haberdar eder.  Bu kadar önemli bir kurumun bağımsız ve tarafsız olması şarttır. Ancak yıllar önce, “ Ey basın ya taraf olursun ya bertaraf” denilince, bazı korkaklar kalemini kırmış, kalemini kırmayanların bileği kırılmış, alakasız insanlar halkın önüne gazeteci, taraf olduğu kesime silahşor olarak çıkarılmıştır.

Görevi halkından yana iktidara da muhalefete de muhalefet olan basın, günümüzde muhalif basın yandaş basın diye nitelendirilmektedir. Basında çıkan bir habere her iki tarafta kuşkuyla bakar olmuştur. Yandaş medya, ikiye ayrılır. İktidara yandaş, muhalefete yandaş. Haberler maksatlı ve kasıtlı verilir olmuştur. Bir taraf ülkeyi güllük gülistanlık gösterip ‘UÇUYORUZ’ derken diğer taraf felaket telalığı yapar ve ‘BATIYORUZ’ diye haberler yapar olmuştur.  Buda basına güveni sarsar olmuştur. 

Bizim iktidarımızda basın, Bağımsız Cumhurbaşkanlığına bağlanacak. Basın, eskiden olduğu gibi yeninden gazetecilere iade edilecek. Yandaş ve yalakalardan temizlenecek. Merdiven altı habercilerden, gazetecilerin haberini reklamını çalanlardan basın korunacak. Yalan haber yapanlara çok ağır bedeller ödetilecek.

Ulusal basın yerine gelişmiş ülkelerde ki yerel basın sistemine geçilecek. İstanbul’da ki kapkaçlar, kadın cinayetleri, yağan bir santimlik kar, ülkede infiale sebep olmuş gibi sunan ulusal basın yerine, yerel de halkın sorunlarını gündeme getiren yerel basına verilecek. 

Almanya’da ulusal haberler 15 dakika sürerken bizde 2 saat sürüyor. Edirneli Kars’ta olan olumsuz her olayı bilmek zorunda değil. Kadın, cinayetleri, tecavüzler, sokak kavgaları, ahlak polisinin yakaladığı bilmem ne uyruklulardan herkes haberdar olmak zorunda değil. Bunlar kötü örnekte oluyor.

Yerel basın demek sorunun yerel de çözülmesi demek, sineği değil bataklığı kurutmak demek. Düzelmeyi, rahatlamayı, huzuru kökünden, en dipten çözmek demek.

DEVAMI GELECEK…

Latest Posts

spot_img

Yazarlar