ATA YADİGARI

Geçen hafta sağlık sebeplerimden dolayı sizlerle buluşamamanın büyük üzüntüsünü yaşadım. Şükür ki korkulacak bir şey yok. Yine ve yeniden bir hafta aradan sonra sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Malumunuz Mayıs ayını geride bıraktık ve İğde kokuları eşliğinde hazirana merhaba dedik. Bu sene haziran ayı Domaniç için farklı bir anlam taşımakta. En azından benim açımdan ve yağlı pehlivan güreş severler içinde muhakkak öyledir.

Malumunuz Covid-19 belası bütün sosyal hayatımızı değiştirdi. Yaklaşık olarak üç senedir düğünlerimizden tutunda bütün sosyal etkinlikleri bir dahaki yıllara ertelemek zorunda kaldık. Domaniç yağlı pehlivan güreşlerini de erteledik nihayetinde. Nasip olursa bu sene Ebe Çamlığı güreşe doyacak 26 Haziranda inşallah. Domaniç Belediyesi de bu büyük gün için ummalı bir çalışma sürdürmekte. Bu yıl gerek misafir tribünleri, gerekse güreşçiler için hazırlanan soyunma odaları, misafir odaları, tuvalet ve banyolar ile alan yeniden yapılıyor. Ebe Çamlığı daha bir görkemli olacak. Kayıhanlıların mirası olan yağlı pehlivan güreşleri için yapılan bu özverili çalışmalar için Domaniç Belediye Başkanı Sayın Sahvet Ertürk Bey’e teşekkür ediyorum. Tarihi ve kültürel anlamda çalışmaları zaten takdire şayan ve göz ardı edilemeyecek düzeyde ve olmasıda gerekmekte. Domaniç yağlı pehlivan güreşleri Kayıboyunun Edirne Kırk Pınardan bile eski bir kültürüdür. Domaniç’i, bu toprakları mukaddes kılan işte bu kültür zenginliğidir.

Gelenek ve göreneklerimiz bizlere ata yadigarıdır. Yaşamalı ve yaşamalıyız. Bu güne kadar yaşattığımız geleneklerden biri de yağlı pehlivan güreşleridir. Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşlerinin başlangıç tarihi 1230 yıllarıdır. Güreşin başkentidir Domaniç. Bu güreşler Osmanlıdan günümüze kadar kesintisiz olarak yapılagelmiştir. “Güreş” diğer şenliklerle beraber Kayı Boyu Karakeçili Aşiretinin yaylalara (Domaniç’e) çıkışını canlandırmıştır. Osmanlı Devleti’nde her dönemde güreşe büyük önem verilmiştir. Padişahlar bizzat güreşle ilgilenmiş ve güreşçileri himaye etmişlerdir. Kuruluş devrinden itibaren Domaniç’te muntazam güreş müsabakaları düzenlenmiş ve kazananlar Ertuğrul Gazi

, Osman Gazi ve Orhan Gazi tarafından ödüllendirilmişlerdir.

Bu arada yeşil Domaniç’ime yakılan bir etkinliğe imza atıldı bu pazar. Domaniç’te 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Türkiye Çevre Haftası dolayısıyla “81 İlde 81 Milyar Adım Çevre Yürüyüşü” etkinliği gerçekleştirildi. ‘Daha Temiz, Daha Yeşil Bir Domaniç’ için sloganıyla ebe hatun çamlığında çevre temizliği yapıldı. Bu etkinlik için emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Gelecek kuşaklara, köklerinden kopmamış gelenek ve göreneklerinden uzaklaşmamış, temiz bir Domaniç bırakmak her birimizin elinde aslında. Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar