Tarihin en eski güreşleri 26 Haziran’a hazırlanıyor

Tarihi Kayı Boyu’na dayanan tarihin en eski güreşi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri bu yıl 661. kez gerçekleşecek. 26 Haziran’da yapılacak güreşler için alanda çalışmalar hızla devam ediyor.

Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin 1360 yılından beri yapılmaktadır. Bu gelenek, 661 yıldır sürdürülmekte, her yıl doğuşun toprağı olan İlçemizde güreşler tertip edilmektedir.

Bu yıl gerek misafir tribünleri gerekse güreşçiler için hazırlanan Soyunma odaları, misafir odaları, tuvalet ve banyolar ile alan yeniden yapılıyor.

Ebe Hatun Çamlığı Er Meydanı

buy-kamagra-oral-jellies.com

, Domaniç Belediyesi bünyesinde 26 Haziran 2022 Pazar gününe yetiştirilmeye çalışılıyor.

Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin Kayı Boyu’ndan günümüze kadar geldiğini ve bir miras kaldığını hatırlatan Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, “Kayı Boyu’nun bahar aylarında Söğüt’ten Domaniç’e geldiğinde Alplerini bu meydanda hazırlardı. Bu meydanda güreş tutarlardı. Biz de bu geleneği 661 yıldır sürdürmek için doğuşun toprağı Domaniç’te güreşlerimizi tertip ediyoruz. Şunu hafızalarımıza kazımalıyız, Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri Tarihin en eski güreşleridir. 1360 yıllarından bugüne kadar bu topraklarda güreş tutulur. Bizde Domaniç Belediyesi olarak daha da ileriye götürmek için, iyi bir tanıtım için var gücümüzle çalışıyoruz. 26 Haziran 2022 Pazar günü tüm güreş severlerimizi Ebe Hatun Çamlığı Er Meydanımıza bekliyoruz. Bu tarihi geleneğimize sahip çıkmaya davet ediyoruz. Er Meydanımız sizi bekliyor” diye konuştu.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar