Bizim Etimiz Ne Budumuz Ne Diyenlerden…

Ekonomi bozuk, işler kesat, zamlar yağmur gibi yağıyor. Tek tesellimiz, Amerika’da bir depo 30 dolara dolarken, şimdiler de 38-40 dolara doluyormuş, Almanya’da 15 yıl önce ben benzini 1,34 Euro’ya almıştım. Şimdi 2 Euro’ya doluyormuş olması.
Ha biz bu zamları biraz abartmış olabiliriz. Enflasyon Avrupa’da yüzde 7 civarlarında, biz de TUİK’e göre farklı halka göre farklı, özel araştırma şirketlerine göre farklı olsa da ortalama yüzde 150 civarında olduğu söyleniyor. Ama biz Avrupalılar gibi ortalığı vesveseye vermiyor, Durarken düzelir diye sabrediyor, tepkimizi göstermiyoruz.
Akıllı insanlar bahane aramaz. “Şunum olsaydı, bunum olsaydı” diye mızmızlanmaz. Şartlara göre çareler ararlar.
Soruyu doğru sormak gerekir. ‘Ekonomiyi kim bozdu?’ değil

, ‘Ekonomi neden bozuldu?’ Diye sormak lazım.
Çünkü bizde oturduğu koltuktan kalkmayan siyasiler, uzun süreli iktidarlarında ne yapar eder ekonominin çarklarını tersine çevirirler. Yani ekonomiyi bozanın kim olduğu hangi siyasi akımın içinde olduğu önemli değil. Biz hepimiz biriz bir birimizi iyi biliriz…
Benim bildiğim bu ülkede bir Cumhuriyetten sonra insanlar özgürleşmiş ekonomi düzelmiş. 10 yılda düzelttiğimizi, 20 yılda bozmuşuz, sonra Menderes düzeltmiş. Ama bağımsız ülkemizi NATO’ya bağlamış, arkası çorap söküğü…
Batmışız..! Ecevit düzeltmiş. ‘Bağımsız Türkiye, Özgür Kıbrıs’ derken bağlandığımız müttefiklerimiz içerideki şerefsizlerle iş birliği yapıp bizi yerle bir etmişler. Demirel, barajlar yapacağım derken, darbe üstüne darbeler yemiş. Son darbeden sonra iktidar olan Özal, Menderesin yolundan giderek Cumhuriyetin kazanımlarını satıp ekonomiyi düzeltmiş. Ülkeyi NATO’dan sonra bir de Avrupa birliğine bağlamaya kalkınca dengelerimiz bozulmuş batmışız. Tansu Çiller gümrüklerimizi açmış Avrupa mallarını görünce şımarmışız ama bağımlılığımız artınca iyice batmışız. Erbakan düzeltmiş, Refah Partisine sızamayan cemaat, Özel yetiştirdiği sözde Atatürkçü rütbeliler ile irticacı diyerek Hocayı alaşağı etmiş. Yerine getirilen Erdoğan ülkeyi yeniden huzura ve refaha kavuşturmuş. Ama cemaatle arası açılınca bazı yardımlar da kesilince döndük yine 70’lere, 80’lere…
8 milyar nüfusu olan dünyamız da Amerikalı bir şirket 230 ülkede yaptığı araştırma da 2,2 milyar Hristiyan (yüzde 32), 1,6 milyar Müslüman (yüzde 23), 1 milyar Hindu (yüzde 15), 500 milyon Budist (yüzde 7) ve 14 milyon Yahudi (yüzde 0,2) yaşıyor. Bunlara ek olarak Afrika, Amerika, Asya ve Avustralya’da geleneksel dinlere inanan 400 milyon kişi (yüzde 6) var.
Dünyayı kim yönetiyor ? Yüzde 0,2’lik nüfus oranıyla İsrail yani Yahudiler. Ne ülkeleri stratejik bir konumda ne verimli toprakları var. Sadece kafa, inanç ve azim var adamlarda.
Biz ne zaman Domaniç’te bir şeyler yapalım desek, ‘etimiz ne budumuz ne’ diyen aciz yaratıkların saldırısına uğruyoruz. Bırakın ülkeyi, Domaniç olarak topraklarımız, çok iyi, coğrafyamız çok iyi, iktidarlardan bağımsız cennetti yaşayacak, bölgeyi kontrol edecek imkânlara sahibiz. Ama biz de ne kafa var, ne akıl var, ne yürek var, ne inanç var.
En meşhur sözümüz, “Aman Domaniç’te bir şey olamaz. Etimiz ne budumuz ne. “

Latest Posts

spot_img

Yazarlar