DOMANİÇ’TE DOMANİÇ YOKTU

Her hafta bu köşede yazılar yazıyorum.
Bazı arkadaşlar bu gündemi oluşturmanın zor olduğunu ve konuları nasıl bulduğumu soruyor bana. Emin olun o kadar konu var ki yazılacak, yerimin darlığından dolayı bazı konulara kısa kısa değinmek zorunda kalıyorum. Artan akaryakıt, çay, şeker fiyatları ve dahası zorlanan geçim şartlarını, ara ara vurgulasam da yazılarımda, bu köşede özellikle genelden ziyade daha çok yerel, Domaniç demeye gayret gösteriyorum.

Domaniç’in sorunlarını gündemde tutmak, tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkılmasını tetiklemek konularının öncelikli olduğunu düşünüyorum. Yarım kalan hastane inşaatının, Domaniç-Tavşanlı yolunun akıbetini siz Domaniçliler gibi sorgulamaya çalışıyorum köşemde. Güzel tepkilerden alıyorum ve yandaş olarakta değerlendiren okurlarım oluyor muhakkak.

Domaniç’in bir değeri işlenirken

buy kamagra 100mg

, içinde Domaniç olmadan işlenmesi, içinde Domaniç geçmeyen cümleler kurulması beni ve eminim ki tüm Domaniçlileri muhakkak derinden üzmekte.

Geçmiş yazılarımı inceledim her hafta olduğu gibi bu haftada. 2014 yılında bu köşemde “DOMANİÇ YAYLASI’NDAN İNÖNÜ MUHAREBESİ’NE, KURULUŞTAN KURTULUŞA” Başlığı ile bir yazı kaleme almışım o tarihte.

O yazım üzerine Söğüt’ten beni arayan STK yöneticileri olmuştu. Nitekim bu projenin hayata geçirilmesi için çalışmaları olduğunu söylemişti bana. Kurtuluş Savaşı’nın önemli aşamalarından birisi olan 1. ve 2. İnönü Muharebeleri ile Domaniç’te Osmanlı’nın kuruluşu temalarından yola çıkarak “Kuruluştan-Kurtuluşa” projesinin hayata geçirilmesi için iki ilçenin gayret etmesi adına neler yapılabileceği hususunda fikirlerini söyledi. Ben de fikirlerimi söyledim. Bizden başka, Domaniç dışında da gayretli insanları görmek güzeldi doğrusu. Bu zamana kadar sadece kağıt üzerinde olan bu projenin ilçelerdeki sivil toplum kuruluşları tarafından gündeme getirilmesi, bir şeyler yapılmaya çalışması sonuç vermiş, Bilecik-Söğüt ve Çanakkale lobileri olaya el atıp günümüzde KURULUŞTAN ÇANAKKALE’YE TARİH VE MEDENİYET GEZİLERİ adı altında hayata geçirilmesi sağlandı.

Neden mi Bilecik-Söğüt ve Çanakkale lobileri dedim ? Mustafa Yiğit ağabeyimin dikkati sayesinde fark ettik ki; Bu projede Domaniç’ten başlayan bir etkinlikte Domaniç ismi yoktu. Kısacası Domaniç’te, Domaniç yoktu. Belkide içinde Domaniç geçmemesi bu yüzdendir. Bu benim düşüncem tabikide.

Domaniç’i es geçmek, Osmanlı’nın kuruluşunu ve dahası imparatorluğa ve sonrasında kurtuluşa giden yolun ilk basamağını es geçmek olduğunun idrakini hissedememektir. Kayıhan’lılar ve Osmanlı varsa muhakkak içerisinde Domaniç olmalıdır.

Yukarıda da belirttiğim gibi, lobi faaliyetleri bu tür projeler adına çok önemli. Başta Domaniç olmak üzere Kütahya lobisinin çok aktif olarak ilçemizin tarihi ve kültürel noktalarını ön planda tutup, çalıştaylar ile Domaniç ismini yazar, çizer, akademisyen ve profesörlerin aklına kazımak gerekmektedir.

Çalıştay demişken, yazımı bir örnekle bitirmek istiyorum. TRT Avaz’ın hazırlamakta olduğu, “Karamağaralılar ve Ahlat” adı ile hazırlanan bir belgesel çarptı bu hafta gözüme. Bu belgesel için 21-22 Mayıs tarihleri arasında Ahlat Halk Eğitim Merkezi Ertuğrul Gazi Salonu’nda, tarihin görgü tanıkları, ayağa kalkıyor projesi adı altında” Ahlat Çalıştayı” düzenlendi. Bu çalıştay için bir çok yazar, çizer, akademisyen Ahlat’a davet edildi ve sonucunda bu misafir edilenler Ahlat’ın reklamını yaptılar kendi çevrelerinde. Ahlat’ın lobisi bu haftayı da 1-0 önde kapadı gene. Bizler ise Domaniç Hayme Ana huzurundan başlayan bir etkinlikte Domaniç’in olmayışını bile fark edemedik. Seneye fark edilmek ve fark etmek ve Domaniç adına alınacak galibiyetler için sağlıcakla kalalım hep beraber.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar