Cuma, Temmuz 1, 2022
spot_img
More

  İNANMAK VE GÜVENMEK

  Biz Domaniçlilerin en büyük sorunu inanmak sorunu. İkinci olaraktan güven eksikliğimiz. Belkide inanmak ve güvenmek sadece bizim değil 21. yüzyılın ortak sorunu. Bireyler, kurumlar derken devletler arası bir krize dönüşüyor günümüzde inanmak ve güven sorunu. Sonucunda ayrışmalar, kutuplaşmalar ve sevgisizlik.
  Halkının yüzde doksanının birbirini tanıdığı bir ilçede yaşamaktayız. Doğal olarak selamlaşmalarımız ve sohbetlerimiz sıkça olmakta. Emin olun Domaniç insanı birbirini çok seviyor ve sayıyor. Sadece siyasi ve sosyal olarak inancını yitirmiş ve güvensizlik ortamı doğmuş bir topluma dönüştük. Sebebine gelince yıllarca kan kaybeden bir İlçe olan Domaniç’in siyasileri, siyaseti sadece devlet kurumlarına eleman alımlarında kullanılan bir araç olarak görmesinden kaynaklanıyor sanırım. Yalan veya dedikodumudur bilmem ama eğer böyle bir şeyler oluyorsa, liyakat ve ehillik göz ardı ediliyorsa, siyasilere inanmanın ve güvenmenin ortadan kalkması kaçınılmaz bir son oluyor ilçe insanımız olarak. Akabinde bölünme ve kutuplaşma. Kul hakkı bahsine girmiyorum bile. Mağduriyetlerin yaşandığı bu gibi durumlarda düşmandan başka ne kazanılabilir ki.
  Yukarıda da bahsettiğim gibi inanmak ve güvenmek önemli kavramlar. Kayı boyu Domaniç’i yurt tuttuğunda Osmanlı’nın Cihan devleti olacağına inanıyor ve 400 çadırlı bir obaya güveniyorlardı. Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u alacağına inanıyor ve halkına güveniyordu.
  İnanmaya bir başka örnek ise 19 Mayıs’ tır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı özgürlük ve bağımsızlık hareketidir. Türk Milleti’nin bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, kurtuluş ataşenin yakıldığı ve aydınlık bir geleceğe olan inancın kuvvetlendiği günün adıdır. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk ve silah Arkadaşları inanmışlardı.
  Biz Domaniçliler de birbirimize inanıp güveneceğiz. Bu nasıl mı olacak ? Çok basit aslında. Domaniç’in siyasileri Domaniç’lileri kendilerine inandırıp güven tazelemesi gerekiyor sadece. Aslında Domaniç te her kurum ve kuruluş üzerine düşen sorumluluklarını biliyor  mücadele etmeye çalışıyor. Sadece dar alanda kısa paslaşmalar hesabı, siyaseti resmi kurumlara elaman yerleştirmenin bir tık üzerine taşıyıp, halkına hizmet etmeyi önceliğine alan bir hizmet aracı olduğunu hatırlarından çıkarmamaları yeterli. Domaniçliler olarak bizlerde geleceğimizin daha güzel olacağına inanacağız.
  Bu hafta, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla başlayan bağımsızlık mücadelemizin 103. yılını aynı gurur ve heyecanla yine kutlayacağız. O günkü heyecan her daim varlığını koruyacak büyük Türk Milletinde. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı özgürlük ve bağımsızlık hareketi, dalga dalga tüm yurda yayılmış, Samsun’dan itibaren tam bağımsızlığa giden yolların taşları döşenmiştir. 19 Mayıs 1919, Türk milletinin kendisine biçilmiş kefeni yırtarak tarihi yeniden yazdığı bir dönemin başlangıcıdır.
  Bu duygu ve düşüncelerle başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah Arkadaşlarının, tüm Şehit ve Gazilerimizin ruhları şad mekanları cennet olsun. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun. Mustafa Kemal Atatürk ve silah Arkadaşları inanmışlardı.
  Bizde Türk milleti ve Domaniçliler olarak geleceğimizin daha güzel olacağına inanacağız. İnancınızı kaybetmeden kalın sağlıcakla

  Latest Posts

  spot_img

  Yazarlar