BAHAR GELSİN YÜREKLERİMİZE

Geçtiğimiz pazar, Anneler Günüydü. Bir gün değil, her gün Onların aslında. Her kadın bir anne adayıdır, bu sebeptendir ki cinsiyet ayrımı annelere yapılan en utanç verici bir ayrımdır. Yüce dinimiz İslam, cenneti işaret ederek annenin ayakları altına sermiştir.
Belki “bir” rakamı bizler için önemsizken bir şehit annesi için belki de çok şeyler hatta dünyaları ifade eder. Gözünden bile sakındığı belki günlerce başucunda uykusuz kaldığı bir evladını, bir şehit annesine hatırlatmak ne verebilir ki o anneye, acı ve gözyaşından başka….
Bu duygu ve düşüncelerle “Anneler bir yana dünya bir yana” diyerek; Başta Şehit ve Gazi anneleri, annem, eşim ve baba yarılarım halalarım olmak üzere eli öpülesi tüm annelerimizin anneler gününü kutlarım. Sadece bir gün değil, her gün onların. Rabbim onları başımızdan eksik etmesin.
8 Mayıs’ta hem Annelerimizin gününü hemde Hıdırellez kutladık Domaniçliler olarak.
Onu bunu bilmem. tartışmam ve tartıştırmam. Türklüğü yaşatmak istiyorsanız Türk kültürünü yaşatmak zorundasınız. Geçen hafta tüm ülkede olduğu gibi Domaniç’te de Hıdırellez’i kutladık. Hıdırellez, Orta Asya ve Anadolu’da kutlanan mevsimlik, Baharın kutlandığı, yazın karşılandığı bayramlardandır. Türklere özgü bir bayramdır. Yeşillik bayramıdır. Ey Domaniç’in güzel insanları!  Bahar geldi Bahar… Uyanalım artık.
Bahar, Domaniç’e 8 Mayıs pazar günü Çukurca Beldesi’ndeki Selim Dede Hıdırellez törenleriyle geldi. Böylelikle Domaniç’te şölen başlamış oldu. Tören organizasyonu başarılıydı. Domaniç insanı iyi eğlendi, Uğur Işılak ve yerel sanatçılarımız ile baharın gelişini Domaniçliler kelimenin tam anlamıyla coşarak kutladı. Domaniç’te organize edilen törenlerde Hayme Ana’dan sonra en kalabalık en coşkulu törenlerdi. Organizasyonun mimarı Çukurca Beldesi Belediye Başkanı Sayın Emin Taşkın’ı tebrik ediyorum. Harika bir etkinlik özellikle çocukların düşünülmesi ayrı bir güzellik olmuş.
Güzel bir organizasyon olsada, gördüğüm bazı eksiklikleri paylaşmak istiyorum. Öncelikle Uğur Işılak sesi, sazı ile yüreğimize dokunsa da Domaniç insanının pek ilgisini çekmedi düşüncesindeyim. Her sene geniş kitlelerin katılımı tören alanındaki tuvaletlerin yetersiz kalışı sorununu öne çıkarmakta. O kadar kusur kadı kızında da olur diyerek, ileriki seneler için daha güzel etkinlikler olması dileğiyle. Emeği geçen herkese tekrardan teşekkür ediyorum.
Dün geldi geçti. Yarın meçhul. O halde ömür dediğin bir gündür. O da bu gündür. Bahar gelsin yüreklerimize… Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar