İKİ ELİN PARMAKLARINDAN İBARET

Güzel günler geçiriyoruz. Ramazan Bayramını coşkuyla kutluyoruz. Pandemi sonrası ilk bayram.Gelenek çevremizden selam olsun. Serhat’ta nöbet tutan yiğit Mehmetler, şehit yakınları ve gazilerimiz ile şerefle izinde yürüdüğümüz ecdat başta olmak üzere, Türk-İslam aleminin bu müstesna günleri kutlu olsun. Coşkuyla, eriştiren Cenab-ı Allah’a şükürler olsun Bayramımız mübarek olsun.
Türk dünyasının her tarafında olduğu gibi Anadolu’da da Hıdırellez kutlamaları halen yaşayan ve canlı olarak iştirak edilen çok eski bir Türk geleneğidir. Hıdırellez, Hızır ve İlyas  isimlerinin birleştirilmesinden meydana gelen bir halk söyleyişidir. Hıdırellez, 6 Mayıs günü Hızır peygamberin kurak bir yere oturması ve o yerin yeşerip dalgalanmaya başlamasıdır. Hızır ve İlyas Peygamberler 6 Mayıs günü birbirlerine kavuşurlar. Yazın başlangıcı sayılan bu kavuşma türlü törenlerle asırlardan beri kutlanır. Konar-göçer toplumlarda bahar ve yaz ayları bereket ve zenginlik demektir. Hıdırellez hurafemidir, falanmıdır, filanmıdır hiç tartışmam… Hıdırıllez Türk toplumunun çok renkli bir kültür ögesidir. Yaşarım, yaşatmaya gayret ederim. Türklüğü yaşatmak istiyorsanız Türk Kültürünü yaşatmak zorundasınız. Bütün dualarınızın ve dileklerinizin kabul olma duası ile. Hıdırılleziniz kutlu olsun.
Önümüzdeki Pazar günü Çukurca beldemizde gerçekleşecek 10 ncu Hıdırellez etkinliklerini büyük bir heyecanla bekliyorum doğrusu. Binlerce Domaniç insanının beklediği bir gün bence. Uzun süren pandemi insanları birbirinden hep ayrı bıraktı. Bu sene başka bir heyecan yaşanıyor Türk toplumunda. Geçen senelerde yağmura rağmen birlik beraberlik adına kaynaşma azmi beni çok memnun etmişti bu sene daha bir başka olacak inşallah.
Etkinliği organize eden Çukurca Belediye Başkanımız Emin Taşkın ve  yönetimini tarihi ve kültürel etkinlikler noktasında duyarlılığı ve güzel çalışmaları için can-ı gönülden kutluyorum. Uzun zamandan beridir yazmak istiyordum. Bu hafta nasip oldu. İnşallah Haftaya da yazmaya devam edeceğim.
Selim Dede Mesire Alanı’nda, Yıldırım Beyazıt Hana  Hızır olan Selim Dede huzurunda pilav ve ayran İkramın dan sonra Uğur Işılak konseri ve daha nice sürprizler bizleri bekliyor bu hafta sonu bizleri.
Özellikle bir hususu belirtmeden geçemeyeceğim. Çukurca Beldesinde yapılan şenlikler kısa  geçmişe sahip olmasına rağmen kısa sürede ses getirdi ve Domaniç’te yıllardır yapılan bir çok etkinliğin önüne geçti. Bu anlamda bu organizasyonun mimarı SASADER Derneğinin Kuruluşunda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. SASADER yönetiminin bu işteki samimiyet ve gayretleri, Çukurca Halkının Duyarlılığı, ve Belediyenin Desteğinin birleşmesinin neler başarabildiğine en güzel örnektir. Kolaylıklar diliyorum..
İşin Özü ise; Tarihin ve kültürün beşiği, devlet ekilen toprak, doğa harikası, Muhacirlerden Sefa köyüne kadar bir çok tarihi şahsiyete ve yatıra sahip Domaniç’te tören-etkinlik sayısı iki elin parmaklarından ibaret. Domaniç’teki her bir köy, bir tarihi şahsiyeti, yatırı, bir ürünü, bir eseri  niye ön plana çıkarıp, birlik beraberliği sağlamak, halkın kaynaşması adına bir etkinlik-tören yapmaz, yapmalıdır da vesselam… Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar