ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİK.

17 Nisan 2019…Bilerek üç noktadan fazlasını kullandım. Daha çok şey vardı, ondan öğrenilecek Domaniç adına. Ama olmadı. Rabbim onu bizlerden çok sevmişti ki, aldı bizden. Kimden bahsediyor demeyin. Tabikide HASAN EFE hocamdan bahsediyorum. Koskoca üç yıl geçti bizlerden ayrılalı. Ruhu şad mekanı cennet olsun.
Covid-19 Salgını, bu salgınla mücadele kapsamında devam eden tam kapanma, akabinde de yaşanan ekonomik kriz. mağdur olan esnafımız ve iyiden iyiye bunalan insanımız. Uzun zamandan sonra ilk kez bu sene insanımız Ramazanını Ramazan gibi geçirmekte. Ramazan ayı derken son haftasını idrak edeceğiz bu mübarek ayını. Önümüz Kadir gecesi ve haftaya bayram. Nihayetinde Ramazan ayı birlik ve beraberlik içerisinde gelip geçti. Bu hafta idrak edeceğimiz Kadir geceniz mübarek olsun. Türk ve İslam Aleminin Ramazan bayramını şimdiden kutlarım.
Geçtiğimiz hafta 23 Nisan’ı kutladık. O gün içimizdeki çocuk dahil olmak üzere tüm dünya çocukları şendi. İlçemizde de kutlamalar bayramın şanına yakışır bir şekilde kutlandı. Velhasılı bizlerde 23 Nisan günü çocuklar gibi şendik.
Çocuk,  bir milletin ve neslin devamıdır. Bu bakımdan onun yetiştirilmesinden birinci derece de aile sorumludur. İyi yetiştirilen çocukların meydana getirdiği bir toplum geleceğe daha güvenli bakacaktır. 23 Nisanlarda makamlarını, koltuklarını bir anlık olsa da çocuklara emanet eden devlet yöneticileri, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” na bir de bu açıdan baksınlar ümidiyle.
Çocuk sevgisi her zaman Türk toplumunun en hassas değerlerinin başında gelmiştir. Cumhuriyetin ilanından önce kurtuluş mücadelesi veren Türk milleti bu mücadelede yüzbinlerce şehit vermiş, Kazım Karabekir, 50 bine yakın bakıma muhtaç şehit yetimi çocuğun bulunduğunu tespit ettirmişti.1919 yılında bu çocuklar sersefil bir halde hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlardı.
Kazım Karabekir, “Çocuk Davam” adını verdiği bir projesiyle onları hayata kazandırmayı arzu ediyordu. Paşa, bu amaçla sosyal, kültürel ve eğitim anlamında çalışmalar yapmaya başladı. Ailelerini savaşlarda kaybeden bu binlerce yetim ve öksüz çocuğun bir meslek sahibi olmasını, millet hizmetine koşmalarını istiyordu. Şehitler emaneti çocuklara, askeri eğitimin yanında zanaat eğitimi de verdiriyordu.
Kazım Karabekir, yetim ve öksüz çocukları Atatürk’ün huzuruna çıkartmış. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, çocuklar için meslek okulları kurulmasını emretmiştir.
6 Mart 1917’de İstanbul Himaye-i Etfal Cemiyeti kurulmuştu. Bu cemiyet de  Kazım Karabekir tarafından  kurulan çocuk teşkilatıyla aynı amaçları taşımaktaydı.1921  yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi Mustafa Kemal’in Himaye-i Etfal Cemiyetinin koruyuculuğunu kabul etmesiyle yetim ve öksüz çocukların sorunlarıyla daha yakından ilgilenildi. Himaye-i Etfal Cemiyeti 23 Nisanları Çocuk Bayramı olarak anmaya başladı.
Yeni Türk devletinin ilk bayramı olarak 23 Nisan 1921 yılında kabul edilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı, daha sonraki yıllarda Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Ocaklarının aktif rol üstlendiği bayram bazen bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle devam etmiştir. 1980’den sonra bu bayramın adı; “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak belirlenmiştir.
Zaman zaman gerek bilgisizlikten veya Cumhuriyet’in temel değerlerine kayıtsızlıktan dolayı şehit yetimlerine armağan edilen bu bayrama iyi gözle bakılmamıştır. Oysa şehitlerimizin emanetleri yetim yavruları hoşnut etmek herkesin milli görevleri arasında olmalıdır.
Atatürk şehit yetimi kimsesiz çocuklara şöyle seslenmiştir: “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.”
Kısacası Milletler geleceğini çocuklarına verdikleri eğitim sayesinde kurarlar. Çocuklar; aile, okul ve çevreden aldıkları eğitimle milli kültürlerini geleceğe taşırlar.
Velhasıl, 23 Nisan öksüz ve yetim çocukların dualarıyla, Türk milletinin bağımsızlığını tüm dünyaya haykırdığı, Türk tarihinin önemli dönüm noktɑlɑrındɑn birisidir. Bu günün çocukları yarının mülki ve idari mercilerinde görev alacaklardır. Bu anlamda, Gazi meclisimizin açılışının 102. yılında, başta şehit ve gazi  çocukları olmak üzere  tüm dünya çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramını kutlarım. Kalın sağlıcakla. 

Latest Posts

spot_img

Yazarlar