BAŞKA BİR DOMANİÇ YOK

Ramazan ayının birliği ve beraberliği hissediliyor Domaniç’te. Bu birlik ve beraberlik bütün bir yılımıza hatta bütün bir ömrümüze yansısın. Birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma. En sadesinden komşuya sunulan ikram, bir yetimi veya öksüzü gönüllemek. Bizlere Ramazan ayının kattığı güzellikler bunlar.
Ramazan ayı Türk kültüründe de ayrı bir yere sahiptir. ramazan inanç, kültür ve gelenek olarak Türk milletinin önemli bir değeridir. Teravih, iftar, sahur, Kadir Gecesi inancın toplum üzerindeki yansımalarını gösterir. Öte yandan atasözleri, deyimler, maniler, ilahiler ve şiirlerle dopdolu geçen bir ramazan ayı. Her şeyden önemlisi yardımlaşma duygularının zirve çıktığı bu ayda suçun her türlüsünde azalma olduğu bir gerçektir. Oluşan manevi hava, her kesimi çekim sahasına alarak sevgi ışıltılarının gönülleri aydınlattığı, davranışlarda görülmektedir. Türk kültür ve medeniyetinin mühim bir öğesi olan ramazan, yüzyıllardan beri Türk milletini ortak değerlerde birleştirip bütünleştirmektedir.Ve sonrası da  bayram olarak kutlanıyor zaten.
Ramazan ayında Domaniç Kaymakamımız sayın Muhammed Enes İPEK bey’in öncülüğünde yetim ve öksüz çocuklarla iftarda buluşması, şehit ve gazilerimizin aileleriyle iftar etmesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığını bir kez daha hissettirdi cennetten bir köşe olan ilçem Domaniç’imde. Bu güzel iftar buluşmaları için Domaniç Kaymakamlığına çok teşekkür ediyorum. Bir de Domaniç Müftülüğünün İlçemizde bulunan yüksekokul öğrencilerine verdiği iftar yemeği vardı. Bunu mutlaka yazmam gerekiyordu çünkü bu sene ilk olan bu iftar programının gelecek yıllarda da devam etmesi dileğinde bulunuyor Domaniç Müftülüğüne bu güzel iftar yemeği için teşekkür ediyorum.
Taşköprü esnafının birlikte iftar yapmasına ne demeli. Hayran kalmamak elde değil. İşte biz buyuz. Birlikte ve beraberce Domaniçliyiz. Ve bende iyiki de Domaniçliyim. O günü organize eden ve Emeği geçenlere minnettarım. Teşekkürler Domaniç’in güzel insanları.
Bu güzel olaylardan yola çıkarak, Domaniç değişir mi değişmez mi, onu zaman gösterecek. Ama şu bir gerçek; Domaniç’in artık değişmesi, gelişmesi ve kendini aşması gerekiyor. Bu değişim yerel yönetimde uzun yıllar var olan hantal yapının değişiminden tutunda, kamu kuruluşu niteliğindeki odalardan, sivil toplum kuruluşlarından ve bizzat yaşayanların Domaniç’e bakış açısına kadar geniş çerçevede olmalıdır. Domaniç’in kurtuluş reçetesi herkese göre farklı. Herkesin kafasında bir kurtuluş formülü var muhakkak. Ama benim için Domaniç’in kurtuluş reçetesi birliğimiz ve beraberliğimizden geçiyor.  Elin eline değil, El ele vereceğiz. Bu Domaniç bizim ve başka bir Domaniç yok.
Bu arada, Domaniç İnegöl Dağ yolu Topuk Yayla mevkiinde 5 bin yıllık Domaniç kurbağalarının göçü başladı. Lütfen ezmemek için dikkatli olalım. Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar