Domaniç çiftçisine yağlık ayçiçeğinde alım garantisi ve ek prim desteği

Bu yıl Cumhurbaşkanı Kararı ile ayçiçeği desteğinden yararlanacak ilçeler arasına Domaniç’te girdi. İlçe de bilgilendirme toplantısı yapan Tarım Kredi Kooperatifi yağlık ayçiçeğinde tonda 500 TL devlet desteği yanında 300 TL ek prim desteği sağlayacaklarını belirtti.

Hisar İlkokulu Konferans Salonunda Kütahya Tarım Kredi Kooperatifi, Biotek Tohum yetkilileri çiftçilerle bir araya geldi.

Burada konuşan Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Birliği Ziraat Mühendisi Taner Mintaş, ÇKS kaydı ve TARSİM sigortası olanlara alımda ek destekte bulunacaklarını söyledi.

Mintaş, “Tonda 300 TL prim desteği vereceğiz. Piyasa fiyatları üzerinden alım yapacağız. Yöremizde Eskişehir Ticaret Borsası var. Günlük fiyatlar buradan takip edilecek, günlük fiyatlar ne ise oradan giriş yapacağız. Devletimiz kilogram başına 50 kuruş destek verecek bizde 30 kuruş destek vereceğiz. Çiftçimiz 80 kuruş destek almış olacak. Yani tonda 800 TL” diye konuştu.

Biotek Tohum Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Erkan Teke’de, Ukrayna Savaşı nedeniyle ayçiçeğin büyük önem kazındığını belirtti. Teke, Türkiye’nin ayçiçeğinin yüzde 58’inin ithal edildiğini ve Pazar sıkıntısının olmadığını dile getirdi. Bu açığın kapanması için 8 milyon dekar alanın ekilmesi gerektiğini söyledi.

Domaniç’te ki arazilerde su olmadığını ve ayçiçeğinde kıraç alanlarda yetişen nadir ürünlerden olduğunu hatırlatan Teke, domuz ve kuştan korunmak için ekim alanının arttıkça zarar oranınında düşeceğini belirtti.

Rakım yükseldikçe güneşin azaldığını ifade eden Teke, erkenci ay çiçeği ekmenin faydalı olacağını aktardı. Erkenci ay çiçeğinde ise deray ürününü önerdiklerini söyleyen Teke, 105 gün sonra hasat edildiğini ve boyunun 120 santimetre olduğunu ifade etti.

Daha sonra çiftçiler, merak ettikleri soruları yetkililere yönelttiler.

Toplantıya Domaniç Kaymakamı Muhammed Enes İpek, Emniyet Amiri Serhat Akar, İl Genel Meclis Üyeleri, İlçe Özel İdare Müdürü Ramazan Çelikten, İlçe Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Deniz Tuluk, Domaniç Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Süleyman Kutluk, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar