RAMAZAN AYI COŞKUSU

Geçtiğimiz hafta, Domaniç Minibüsçüler ve Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nde Olağan Kongresi vardı. Kongrede tek adaylı seçim yapıldı. Kongrede mevcut başkan Numan Köksal üyelerin oylarıyla yeniden başkanlığa seçilerek, güven tazeledi. Başkanıma Rabbim kolaylık versin inşallah. Başarıları Daim olsun.
Rahmet ayı Ramazan coşkuyla yaşanıyor. Pandemi dönemi sonunda uzun bir aradan sonra camiler dolup taşıyor, mukabeleler okunuyor, dualar ediliyor. İnsanlar manevi kirlerden arınmaya çalışıyor.  On bir ayın sultanı Ramazan-ı şerif, rahmet ve mağfiretin sağanak sağanak yeryüzüne indiği en önemli zaman dilimi. Bu mübarek vakti fırsatlara çevirip namazla, Kuran okuyarak  kısacası her türlü ferdi ibadetlerle değerlendirmek lazım. Bir de sosyal ibadetlereden hasenata, ve hayır seferberliğine koşmak lazım.
Bu mübarek ayın feyzi, bizim maneviyatımıza büyük tesirlerde bulunacaktır mutlaka. Fakat bizim biraz üç kuruşluk dünya, beş para etmez dünyevi menfaatleri, Domaniç’i cehenneme çevirmekteki azmimizi bir kenara bırakmamız, nefis muhasebesi yapmamız lazım. Dua etmemiz lazım. Duaya çok ihtiyacımız var. Türk-İslam Dünyasının halini, Domaniç’in halini düşünüp dua etmemiz lazım. Üzerimizdeki bela ve müsibetleri def etmek için sosyal ibadetleri yaparak sadaka vermemiz, hayır hasenat yapmamız lazım.
İşte Cenab-ı Allah’ın lütuflarının sağanak sağanak yağdığı böyle bir ayda özellikle biz Domaniçli’lerin duaya, hayır hasenata daha çok ihtiyacımız var. Şu imtihan dünyasında yıllardır Domaniçli’nin üzerindeki kara bulutların dağıtılması, Domaniç’in geleceği için bu ay iyi bir fırsat değil mi?
Tövbe kapısının açık olduğu, af ve mağfiretin sağanak sağanak yeryüzüne indiği bu ayda nefis muhasebesi yapıp Allah’a yalvarıp yakarmalıyız. Çünkü bahtsız Domaniç’te yıldır yaşanan sıkıntılar, Domaniçe yabancılaşanların, özden uzaklaşanların, kendi değerlerine yabancılaşanların, Domaniç’e sunacağı bir şeyi olmayacağından kaynaklanmasın. Çaresi; Domaniçliler olarak yaşadığımız zaman diliminde kendi öz değerlerimizle barışmamız lazım. En azından çoraklaşan maneviyatımızı bu mübarek ayda Kur’an ve Peygamber ahlakıyla tamire çalışmamız lazım.
 Her birimimiz imanı tam şükür. Ameli noktalarda muhakkak zayıfız. Bazı okurlarım bu aya özel bir yazı yazmamı istemişlerdi. İmam Hatip Lisesi geçmişi olan birisi  olarak ben de bu aya özel birkaç söz söylemiş oldum. Ramazan ayının Türk-İslam alemine huzur ve saadet getirmesini, birlik-beraberliğin tesisini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.
Son olarak Domaniç amatör ligi bu hafta bitti. Ligimizde mücadele eden bütün takımları kutluyorum. Ligi şampiyon olarak tamamlayan Sarıot Spor kulübünü tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar