İNANCIN GÜCÜNÜN FARKINDAMIYIZ ?

Dünyanın en büyük gücü nedir bilir misiniz ?
Dünyanın en büyük gücü, ne toptur ne tüfek, ne paradır ne de oturduğun makam koltuğu… Dünyanın en büyük gücü inançtır inanç. Konuyla ilgili bilimsel açıklamalarda yetkili kişilerden mutlaka okumuş veya duymuşsunuzdur.
Atmayı unuttuğunuz ağrı kesici hapı, attım zannederek başınızın ağrısının geçtiğine mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Uyurken rüyanızda görüp yaşadığınız olaya o kadar inanırsınız ki, günlerce etkisinden kurtulamazsınız.
Dünyada sadece Türklere nasip olmuş Çanakkale zaferimizi düşünün. Savaşlardan çıkmışız, her şeyimizi kaybetmişiz. Ne topumuz tüfeğimiz kalmış, ne yiyecek içecek, ne de savaşacak askerimiz kalmış. Peki yedi düvele karşı verilen bu savaşımızı nasıl kazandık !?
Elbette inançla !
İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı, dini inançlarımızın tavan yaptığı aydır. İnsan inanır, bazen duyduğuna, bazen okuduğuna. Ama asıl inanç, insanın kendi ruhundan, kendi hayal dünyasından gelen fikirlerle oluşan inançtır.
Fikir sahibi olabilmek için bilgi ve birikim gerekir. Bilgi ve birikimin yegâne kaynağı günümüz şartlarında okumaktır. Eskiden kitaba dökülmüş fikirler olmadığından, dünyamızı yönlendiren insanlara, filozof veya düşünür denmiştir. Descaretes, Aristoteles, Sokrates bunlardan bir kaçıdır. Bizden olanlar da, Hallac Mansur, Farabi, Gazali gibi onlarca tarihe adını yazdırmış değerli insanlarımızdır.
Elbette herkes bilim adamı olacak, filozof olacak diye bir kaide yok. Birçoğumuzun köyünde ölümünden onlarca, yüzlerce yıl geçmesine rağmen adından söz ettiren insanlar da vardır.
İnsan, doğar büyür ve ölür. Çoğu insan bedenen öldükten birkaç yıl sonra unutulur ama bedenen ölsede eserleri ve fikirleri ile yaşayanlar da vardır. Geride bırakılan eser ve ya fikirlerin illada iyi şeyler olmasına da gerek yok. Bir sürü iyi insanın adının yüzlerce yıl yaşadığı gibi, kötülerin kötülükleri de unutulmaz.
Müslümanlar bilir. Allah Kuran’da Bakara suresi 30. Ayette, “ Ben yeryüzünde kendime halife yaratacağım…”der.
Halife, vekil demektir. Kâinatın Yaratıcısı Allah, milyarlarca gezegenlerinin birinde, biz insancıkları kendine halife kılmış. Bu durumda bize düşen de Yaratanımızın kâinatı geliştirdiği gibi dünyamızı geliştirmektir. Ancak Allah insanlara bir de şeytani özgürlük vermiştir. Yani insan, günümüzün tabiriyle otonom bir yaratıktır. Melekler gibi, hayvanlar veya bitkiler gibi, sadece kendine verilen görevi yapmakla yetinmez. Kendi özgür iradesi ile kendi kararlarını kendi verir.
Bu kararlarınız sizi yeşerip büyüyen, sonrada kuruyup toprak olan asalak bir otta yapabilir. Şeytani kararlarla ebediyete kadar lanetlenecek biri de yapabilir. Ya da bedenen ölseniz bile ebediyete kadar eserleriniz ve fikirlerinizle insanlığa hizmet eden iyilikle adınızı yaşatacak kararlar olabilir.
Tercih bize bırakılmıştır. İnanıyor muyuz ? Niye inanıyoruz ? İnandıklarımız için mücadele ediyor muyuz ? İnancın Gücünün Farkında mıyız ?

Latest Posts

spot_img

Yazarlar