KAPATILAN ADLİYEMİZİN YENİDEN AÇILMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK BİNAMIZ DA HAZIR

Adalet Bakanlığı tarafından, 282 ilçede kapatılan adliyelerin yeniden açılması ile ilgili çalışma başlatıldı haberi üzerine Domaniç’te kapatılan adliyenin yeniden açılması için her koldan çalışmalar başlatıldı.

Domaniç’te Osmanlı döneminde kadılık, 1948’lerde ise adliye olarak faaliyet gösteren Domaniç Adliyesi 2012 yılında kapatılmıştı.

Tarihi öneme sahip Domaniç, asırlardır faaliyet gösteren adliyesini yanlış bir karar ve Domaniçlilerin yeterince sahip çıkamamasından dolayı kapatılmıştı. Adalet Bakanlığından yapılan son açıklamaya göre kapatılan adliyeler yeniden açılacak.
Yeniden açılacak adliyelerin arasında mutlaka Domaniç’te olmalı.
Çünkü, Domaniç adliyesi hem asırlık bir adliye idi. Hem de tarihi ve coğrafi şartları nedeniyle adliyenin yeniden açılması gerekiyor.

ÖLMÜŞ YAKININIZLA SAATLERCE SAVCI BEKLİYORSUNUZ

Çoğu orman köyü olan, dağlık ve engebeli Domaniç bölgesinde, ormanda yapılan çalışmalarda sık sık ölümlü kazalar meydana geliyor. Bu durumda Tavşanlı’dan gelecek savcı yazın sıcağında, kışın ayazında saatlerce bekleniyor.
Göçen tomruğun altında yatan yakınınızı savcı gelene kadar beklemek ne demektir. Domaniçliler bu acıyı yıllardır, yaşadı ve yaşayacak. En ücra köylerde meydana gelen ölümlü traktör kazalarında, durum yine aynı. İntiharlar vakalarında, sevdiğiniz, yakınınız ipte asılı saatlerce sallanırken siz savcının olay yerine intikalini bekliyorsunuz.

CEZA EVİ AÇILIYOR

Domaniç’e Açık Ceza Evi açılıyor ama adliye komşu ilçede, her gün 80 kilometre Tavşanlı’ya git gel işi daha maliyetli ve zaman kaybı olacaktır. Domaniç’e ceza evi yapılıyorsa Adliyenin de yeniden açılması gerekiyor.

Adli vakalarda savcılığa şikayet için en az bir gününüzü Tavşanlı’ya git gel ile harcayacaksınız artı maliyeti var. Bu durumda adalet erişilmez ve maliyetli olacağından ya adalet sağlanamayacak. Ya da zamanında adalet yerini bulmayacak.
Zira Kaymakamlık ve Belediyenin bulunduğu Domaniç ilçesinde yargıyı temsilen Adliyenin de olması şarttır.


BAŞKAN BİNAMIZ HAZIR BAŞVURUMUZU DA YAPTIK

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, “ Adliyemizin yeniden açılabilmesi için başvurumuzu yaptık. Zemin artı 3 kat, 300 metre kare alana oturan bir binamızı da yeni açılacak adliyemiz için vermeye hazırız” dedi.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar