KURAN’I BİR KERE OKUYUN ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ

Bu yıl, 2 Nisan Cumartesi günü başlayacak olan Ramazan ayı, 2 Mayıs Pazartesi günü kutlanacak olan Ramazan bayramı ile son bulacak.
Ramazan ayı, Müslümanlar için oruç ayı olarak belirlenmiş ve iki güneş arası İnananların yiyip içmemesi şart koşulmuştur.
Orucun amacı bizi aç ve susuz bırakmak değildir. Perhiz yaptırmak hiç değildir. Oruç, günahlardan kurtulup sevap kazanmakta, işlediğin naneleri affettirmekte, yenen haramı helal ettirmekte değildir.
Oruç, tüm dinlerde vardır. Zaten Müslümanlar da bunu İslam dininin tek kaynağı Kuran’da, defalarca okumuşlardır ve biliyorlardır. Zira Kuran okumayan, anlamayan Müslüman olmaz, olamaz, İlk ayetine de “oku” diye başlayan Kuran, ilerleyen ayetlerde de, ‘Hala anlamaz mısınız, hala akletmezmisiniz’ gibi ayetlerle okuyup okumadığımızı, anlayıp anlamadığımızı sık sık test eder. Zümer 9 ile de son noktayı koyar. ‘ Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu ?’
Allah, Kuran’da da belirttiği gibi, bilmeyen anlamayan yani akli dengesi yeterli olmayanları, her türlü ibadetten muaf kılar. Zaten “Dinde zorlama yoktur” Bakara suresi 256. ayetini biliyorsunuz! Oruç, durup düşünmeye, farkında olmaya, açlığa susuzluğa, çevrende olup bitene de sabretme, sıkıntılara karşı antrenmanlı olma ibadetidir.
Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.. Bakara 183;
Dikkat edin, günahlarınızdan kurtulursunuz demiyor. Umulur ki Korunursunuz diyor. Gelecek zamana vurgu yapıyor. Geçmişte yaptıklarımıza değil.
Kuran’da bildiğiniz gibi ramazan orucu ile ilgili üç ayet vardır. Bunlar yukarıda mealini de verdiğimiz Bakara suresi 183’tür. Kimin ne kadar oruç tutacağını ve ya tutmayacağını yine bakara suresi 184. Ayet açıklar. Bakara suresi 187. Ayette ise orucu bozan şeyler, hangi aralıkta tutulacağı gayet açık ve net biçimde açıklanır ki. Bu ayetleri okuyup da, hala pahalı tv hocalarına soru sormanıza gerek kalmayacaktır. Arapça ezberleyen, Kuran kurslarında Yusuf Tavaslı ve ilmihal bilgisi ve ya hikâyesi ile beslenen arkadaşlar Kuran’ı pek sevmezler. Yetersiz, eksik ve anlaşılmaz olduğunu iddia ederler.
Sevgili okurlar, eğer hem Müslüman olduğunuzu iddia ediyor hem de hala bu tiplerin telkinleri ile anlaşılmazmış, yetersizmiş, eksikmiş önyargısı ile Kuran okumadıysanız, Ramazan ayı aynı zaman da Kuran’ın indirildiği aydır. Bence kesinlikle bu ayda bir kere de olsa Kuran’ı anlayarak okuyun. Ha bunun için Müslüman olma şartı da yoktur. Kuran’ın ilk ayeti “OKU”dur. Şunu oku bunu oku demiyor. ‘OKU’ diyor. Şahsen tüm semavi din kitaplarını okumuş, Kuran mealini ezberlermiş biri olarak ben hiç zararını görmedim. Bu yüzden de hiçbir din tüccarı tarafından aldatılmadım, kimseye yem olmadım. İster Müslüman olun ister deist. isterseniz ateist. Ne olur bir kere de Kuran’ı anlamaya çalışın. İnanın çok şey öğreneceksiniz. Çok şaşıracaksınız.
Kuran, abdestsiz okunmaz diyen şarlatanlara da inanmayın. Onların amacı Kuran okumayı zorlaştırmaktır. Abdest tek bir ayette geçer. O da Maide suresi 6. Ayettir. Sadece namaza kalkacağınız zaman diye başlar ve abdest ti tarif eder. Hem de bu güne kadar duyduklarınızdan kat be kat daha açık ve net üstelikte daha basit.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar