KAR BEREKETİ KÖMÜR BORCUNU ÖDER Mİ ?

Uzun bir aradan sonra bu yıl ilçemize yine çok kar yağdı, kış uzun sürdü. Nisan ayına geldiğimiz şu günlerde hala karla mücadele ediyoruz.
Ekmek kapımız İnegöl’e her gün gidip gelen işçilerin çektiği çile, yolcu taşıyan minibüsçülerin verdiği mücadele, tomruk ve odun taşıyan kamyoncular, nakliyeciler karlı dağları aşmak için maddi manevi sıkıntılar çekerken, Koca yayla Karayolları ekipleri zaman zaman 24 saat uykusuz aralıksız çalışmak zorunda kaldıklarına bizzat şahit olduk.
Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgesinin tam da ortasında kalan Koca yaylanın iklimini, hava durumunu kestirmekte meteoroloji de çoğu zaman çaresiz kalıyor
İnsanoğlu doğa ile ne kadar mücadele edersen etsin, doğanın gücüne karşı çoğu zaman çaresiz kalıyor. Bunun için de; “ Coğrafyam Kaderimdir” demiş geçmiş.
Karlı kış günlerinde, her kar yağışında yüzlerce tanıdık tanımadık arayıp yol durumunu soruyor. Vatandaşa hizmet olsun diye dağa çıkıp haberler yapıyor, halkımızı bilgilendiriyoruz.
Ancak yakıta gelen zamlarla birlikte artık bizim de sık sık dağdan bilgi vermemiz altından kalkamayacağımız külfet haline geldi.
Bu yüzden yetkililere sesleniyoruz. Dağda telefonlar çekmiyor. Devlet vatandaşın hizmetinde para hesabı yapmaz. Özelikle kış aylarında dağa bir danışma ve ilk yardım hattı kurulmalı.
İnegöl’e hasta götürürken karda kayan araçlarda mağduriyet yaşayan hasta ve yakınlarını gördük. Doğuma giderken kara saplanan otomobilin içinde sancı çeken kadınlara şahit olduk. Kamyoncular, nakliyeciler sürekli mağdur…
Biz kardan bereket beklerken 15 kilometre uzakta olan Tunçbilek’teki özelleştirdiğimiz şirketler fırsatı hemen değerlendirdi. Kömür fiyatlarını, 650 liradan 2 bin liraya çıkardılar. Ee boşuna dememişler kar berekettir diye !!! Bu sene sonunda 3.350 lira olacakmış.
Domaniç’te yaşamanın bedeli ağır. Kışlar 9 ay sürer, arazi engebeli, yollar kötü ve bakımsız. Kütahya, Tunçbilek’e kadar sıcak asfalt atmış. Bursa Tahta Köprüye kadar. Arada kalan tarihi Domaniç, Allah’a emanet. O da, “ Layık olduğunuz gibi yönetilirsiniz” diyor.
Eskiden ektiğimiz sonra kurtarmıyor diye bıraktığımız ayçiçeği için bu yıl Domaniç’e teşvik verildi. Çünkü bu yıl ayçiçeği yağında sıkıntı yaşadık. Bu seneye de aynı sıkıntıyı yaşayacağımız anlamına gelmez. Devlet Planlama Teşkilatını (DPT) kapatan bir devlet, hiçbir şeyi öngöremediği için bu yıl ne yetersiz ise seneye onu ektirmeye çalışarak yanlış hesaplarla sürekli çiftçiyi ters köşe yapıyor. Umarız seneye nohut gibi, patates , soğan gibi ayçiçeği de elimizde patlamaz.
Seçimlerde ata yadigârı Domaniç’e bayılan sayın yetkililer, bu topraklar daha fazla boşalmadan gelin bu işe bir çare bulun. Çare de var; dağ yolunu genişletin sıcak asfalt atın kar tutmasın. Telefon hattı kurulsun yolda kalanlar çaresiz kalmasın. Kışın dağa ilk yardım bürosu kurulsun. Domaniçlilere kömür ucuz verilsin. Domaniç arazisine uygun ürünler tespit edilip uzun vadeli yatırımlar yapılsın, çiftçi önünü görsün. Geçiş garantili otoyollar gibi çiftçiye de alım garantisi verilsin. Yoksa tarihi Domaniç’e yağan karın bereketini kömür felaketi bitirecek !

Latest Posts

spot_img

Yazarlar