Atık malzemeleri hayata döndürdü

İlçemizde önceden görev yapmış, Tavşanlı Arslanbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Okay Torun, ilçemiz okullarının depolarında zamanın ihtiyaçlarını karşılayamadığından dolayı bekleyen, atıl ve büyük bir bölümü kullanılamayacak durumda olan elektronik atık malzemelerin tekrar elden geçirerek okullarımıza teslim etti.

Tavşanlı Arslanbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Okay Torun, Domaniç’te bulunan bütün okullara, Halk Eğitim Merkezi’ne ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ziyaretlerde bulundu. Ziyaretlerde okulların depolarında zamanın ihtiyaçlarını karşılayamadığından dolayı bekleyen, atıl ve büyük bir bölümü kullanılamayacak durumda olan elektronik atık malzemelerin temrinlik(eğitim amaçlı) olarak kendilerince devralınabileceği, elden geçirilen malzemelerin öğrencilerin eğitimi için kullanılabilmesinin yanında çalışır duruma gelen malzemelerde yine öncelikle eğitim kurumlarının ihtiyaçları karşılanmak üzere ekonomiye kazandırmak istediklerini söyledi.

5 TON ATIK MALZEME TOPLANDI

İlgili kurumlardan yaklaşık 5 tonu bulan atık malzeme toplandı. Sıfır Atık Projesi kapsamında da değerlendirilebilecek proje konusunda Okul Müdürü Okay Torun yaptıkları çalışmayı çok önemsediklerini, okul ve kurumların depolarında bekletilmek zorunda kalan bu atıkların tekrar kullanılabilmesi için yaptıkları çalışmalardan haz duyduklarını ve devamını getirmek için gereken çalışmaları yürüteceklerini belirtti. Yapılan çalışmalar esnasında kendilerine verdikleri desteklerden ötürü Tavşanlı ve Domaniç İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine ve Tavşanlı İlçe Özel İdare Müdürlüğü’ne teşekkür ettiğini belirtti.

23 BİLGİSAYAR OKULLARA TESLİM EDİLDİ

Toplanan atıklardan tamirat-tadilat yapılması sonucunda Domaniç Muratlı Ortaokulu için bedelsiz olarak 12 adet bilgisayar hazırlanarak Bilişim Laboratuvarı oluşturmaları, Domaniç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ise meslek derslerinde kullanılan çizim programlarını sağlıklı bir şekilde çalıştırabilecek kapasitede 11 adet bilgisayar hazırlanarak derslerini daha verimli bir şekilde gerçekleştirmeleri sağlandı.

Okul Müdürü Okay Torun, “Ziyaret esnasında Muratlı Ortaokulu’nun akıllı tahtaları da okulumuz Bilişim Teknolojileri öğretmeni Kadir ESİL tarafından okulun ihtiyaçlarına göre yazılım güncellemeleri yapılmıştır. Yapılan uygulamanın amacı zamanında ciddi tutarlar karşılığında edinilmiş, atık halini alarak depolarda yıllardır bekleyen, demirbaştan düşülmüş olan atıkların tasnif edilmesi, kullanılabilecek bölümlerinin tespiti ve ayrılması, kullanılamayacak bölümlerinin türüne göre sınıflandırılması ve ekonomiye geri kazandırılmasıdır. Domaniç örneğiyle başlayan uygulama Tavşanlı ve diğer yakın ilçelerde bulunan okullar ve diğer kamu kuruluşlarıyla devam edecektir” dedi.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar