UMUDUMUZ BAKİDİR

Bilmiyorum, siz değerli okurlarım için Domaniç’in gündemi nasıldır ama benim için dolu dizgin bir gündem var Domaniç’te. Ülke gündeminde artan akaryakıt fiyatları ve gıda zamlarından Domaniç’in gündemine vakit bulamıyoruz der gibisiniz ki gerçekten de öyle. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sosyal devlet anlayışı ile bu duruma dur diyeceğine inancım tamdır. Öylede olması gerekmektedir.
Geçen hafta 8 Mart Dünya kadınlar gününden, 12 Mart İstiklal Marşının kabulüne uzanan ve Mehmet Emre Çakar gıyabında bütün şehitlerimize edilen dualar vardı Domaniç’te.
Bizi biz yapma yolunda yüreklerinde ki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, başımızın tacı, hakları ödenemeyecek olan, başta şehit ve gazi anneleri, eşleri, annem ve eşim  olmak üzere fedakar ve bir o kadar da namus ve iffet abidesi olan kadınlarımızın; geçmiş 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.
Ankara’da 2016 yılında hain bir patlama sonucunda 15 yaşında şehadet şerbeti içen Mehmet Emre Çakar kardeşimiz için ahde vefaya inananlar mezarı başındaydı Karaköy’de. İlçe müftülüğümüz güzel bir organizasyon yapmış ve camide mevlit okunmasından sonra mezarı başında dualarla şehidimizin gıyabında tüm şehitlerimize dualarda birleştirdiler bizleri. Vatan için şehit olan tüm şehitlerimizin Ruhları şad mekanları cennet olsun. Bu seneki anmada Domaniç Belediye Başkanı sayın Sahvet Ertürk, MHP Domaniç İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Arif Varol ve Ülkü Ocakları Domaniç İlçe Başkanı Salih Turan haricinde hiç bir Sivil Toplum Kuruluşunu ve siyasilerimizi göremedim. Demek ki daha önemli işleri vardı.
İstiklal Marşı’mızın TBMM’de kabulünün, 101. yıldönümünü kutladık geçen hafta. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyorum.
Yahya Kemal, “Deniz Türküsü” şiirinin son dörtlüğünün son satırında, “İnsan bu âlemde hayal ettiği nispette yaşar” . Diyerek hayal kurmayı adeta yaşamın bir parçası olarak kabul etmiştir. Bizlere biçilen ömür içinde bir hayalimizi gerçekleştirmek, bir eseri bitirmek ya da insanlığa faydalar sunmak en büyük mutluluk bence. Böylesi mutlulukları tattıktan sonra ahirete göçmek, daha büyük mutluluk olsa gerek. En büyük icat’ın bile bir hayal olduğunu düşünürsek ki öyle. Domaniç için hayal kurmak ve bu hayalin gerçekleştirilmesi adına mücadele vermek biz Domaniçliler için onur verici bir mutluluk olacaktır.
Ben bu köşemde hep hayallerimi dillendirdim. Aslında benim hayallerim Domaniçli hemşerilerimin hayallerinden başka bir şey değildi aslında. Bu gün Domaniç Gazetesini takip ederken, “DOMANİÇ ADLİYESİ TEKRARMI AÇILIYOR” başlıklı haber Domaniç için kurduğum hayallerimi ve umutlarımı tekrardan filizlendirdi. Hadi inşallah diyerek emin olun haber dahi olsa çok mutlu oldum. Malumunuz, Domaniç Adliyesi 2010 yılında kapatılmıştı. O dönemdeki Adliye personelinin titiz çalışması sonucu kapatma kararı geri alınmıştı. Daha sonra Temmuz 2012 de yeniden kapatılma kararı gelmiş ve bizler sen ben kavgası yaparken resmen kapatıldı.
Adalet Bakanlığı, 282 ilçede kapatılan adliyelerin yeniden açılması ve yeni ilçe yapılan 22 ilçede adliye kurulması için çalışma başlattı. Haydi Domaniç’in seçilmiş ve atanmış etkili ve yetkilileri, Sivil toplum kuruluşları bu kez sen ben kavgasını başka bahara bırakıp, elimizi taşın altına koyalım. Bu anlamda Domaniç Belediye Başkanı sayın Sahvet ERTÜRK beyin adliye için müracaatta bulunması bir kıvılcım olsun. Neden olmasın. Domaniç her şeyin en iyisine layık değil mi ?  Yeterki bir olalım, birlik olalım. Elin eline değil el ele verelim.
Yazmadan geçemeyeceğim. Seçilmiş siyasetçilerin, yapay gündemlerle gündemi işgal etmek yerine, Domaniç’in gerçek sorunlarına çare araması gerekir. Domaniç’in  küçülmesine seyirci kalmamaları, Domaniç’e hizmet etmeleri, Domaniç halkının haklarını en iyi şekilde korumaları kollamaları, çıkar peşinde koşmamaları, Domaniç’linin çıkarlarını daima ön planda tutmaları, misyon ve vizyon sahibi olmaları, yüreklerini ortaya koymaları gerekir. Adliyemizin tekrardan açılması ve Domaniç halkının hizmetine sunulması siyasiler için önlerine altın tepsi ile sunulan bir fırsattır. Bu fırsat ise iyi değerlendirilmelidir. Domaniç için hayallerimiz ve umutlarımız bakidir.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar