ALKOLÜN FAYDALARI

Bakara suresi 30: Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler. Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti.
Bakara suresi 219: Sana içki ve kumarı sorarlar, de ki: “İkisinde hem büyük günah ve hem insanlara bazı faydalar vardır. Günahları faydasından daha büyüktür”. Ne sarf edeceklerini sana sorarlar, de ki: “Artanı”. Böylece Allah, dünya ve ahret hususunda düşünesiniz diye size ayetleri açıklar.
Önce bu iki ayeti okuyup cebimize bir koyalım sonra konumuza dönelim.
İnsan, özünde kötü karakterlidir. İçindeki kötülükleri bastırabilenler de İyi insan diyoruz.
İsterseniz elinizi vicdanınıza koyun ve kendinizi masaya yatırın. Cam kırmak, arabaları taşlamak, konu komşuya zarar vermek, onu bunu dövmek, daha da ileriye gidip öldürmek, küfretmek, çoğu zaman aklımızdan geçmez mi ?
İçimizden geldiği gibi hareket etsek kim bilir ne pislikler yapacağız ama düşünüp kendimizi frenleriz çoğu zaman…
Vicdan dediğimiz o mecazi güç; O her neyse asla yalan söylemez, asla kıvırmaz. İçimizde ki doğruluk dürüstlük abidesidir adeta…
Onu dinlediğimiz sürece ne kimseye; ‘O günah mı, bu günah mı’ diye sormamıza gerek var. Ne de yanlış yapma şansımız var. Ama vicdanla kötülüğün savaştığı içimizde, kişiye göre kötünün de kazandığı oluyor.
Bakara suresi 30. Ayette Allah’ın yeryüzünden insan yaratma fikrine, melekler işte bu vicdanı tanımadan itiraz ediyorlar. Yani insanın kötü olduğunu biliyorlar ama Allah’ın onlar bir de vicdan filtresi takacağını akledemiyorlar…
Alkolün çok sayıda faydası vardır. Bilim adamları da açıklar zaten. Kalp krizleri, gripler, virüsler V.S. alkolle temizlenir, önlenir.
Alkol, insanı sarhoş yapar, mutlu eder. Yine bakara suresi 219. Ayette, faydaları da vardır derken herhalde bunlar kastedilmiş olmalı. Ancak zararı faydasından çok denmiştir.
Alkol alıp sarhoş olana bizde ‘KAFAYI BULMAK’ denir. Kafayı bulan insan, kendini bulmuştur. Öze, özüne dönmüştür. Özde kötüyse kötülüğü ortaya çıkar, iyiyse iyiliği ortaya çıkar. Kısacası, alkollüyken gördüğünüz biri, bilin ki gerçektir kişidir. Aynı kişi ayıkken içindeki kötülükleri gizleyen, olduğu gibi görünmeyendir.
Gelelim alkolün en büyük faydasına; Dengeli alındığında, ilaç olarak alındığında, (İlaçların çoğu alkol içerir) faydalı olan alkol, aşırı alındığında, içinizdeki kötü çocuğu çıkarır ve sağa sola zarar verirsiniz, ona buna küfredersiniz.
Olurda biri sizi şikâyet ederse ve ya verdiğiniz zarardan dolayı kamu davası açılırsa, hakim ve savcı karşısında sizi ancak alkol ceza almaktan kurtarır. Tecrübeyle sabittir. Ne zaman birine hakaret davası açsak, din iman, Allah kitap, vatan millet bayrak diye sağa sola küfürler savuranların hakim savcı karşısında ki tek kurtarıcısı “ Alkollüydüm” oluyor ve ceza almaktan kurtuluyorlar. Adil mi ? Adalet bu mu ? Elbette değil. Ama her nedense alkollüler koruma altında. Bu da alkolün bir başka faydası olsa gerek !!!

Latest Posts

spot_img

Yazarlar