Domaniç’te eş zamanlı deprem tatbikatı

İlçemizde Deprem Haftası nedeniyle tüm okullarda eş zamanlı olarak “Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Domaniç Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesindeki Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatına Kaymakam Muhammed Enes İpek, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, İlçe Jandarma Komutanı Erdoğan Yüksel, İlçe Emniyet Amiri Serhat Akar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şentürk, daire amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saat 11.30’da sirenlerin çalmasıyla başlayan tatbikatta Domaniç ŞÖHAL’da öğrenim gören 275 öğrenci, sınıflarında “çök, kapan, tutun” hareketini uyguladı. Belli bir süre bekledikten sonra okul kontrollü şekilde tahliye edildi. Daha sonra öğrenciler okul bahçesinde kümelendi.

Bu arada itfaiye ekiplerince itfaiye merdiveni yardımıyla sınıflardan yaralı halde kurtarılan öğrenci  sağlık ekiplerince yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye sevk edildi.

Tören sonrası konuşan Kaymakam İpek, bugün 81 ilde İçişleri Bakanlığının organizasyonunda tatbikat icra edildiğini kaydetti.

İpek, bu tatbikatların afetlere birer hazırlık olduğuna dikkati çekerek, “Domaniç bir fay hattı üstünde değil ama fay hattına yakın bir ilçe. Temennimiz bunlar tatbikat aşamasında kalsın, gerçeğe dönüşmesin. İnşallah gerçekleriyle karşı karşıya kalmayız.” dedi.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar