SAVAŞ ÖLÜM DEMEKTİR

Yazıma başlamadan önce geçen hafta Pazar’ı, Pazartesi’ye bağlayan gece Miraç kandiliydi. Af ve Namazın müjdeleyicisi Miraç Kandili Türk ve İslam alemine mübarek olsun.
Yazılarımı takip edenler muhakkak bilirler ki, geçen hafta “kazanan Domaniç olsun” başlıklı yazımda Domaniç’teki Sivil toplum kuruluşları ve akabinde Mart ayındaki oda seçimlerinden bahsetmiştim. Bu hafta içi bazı esnaf arkadaşlarla otup sohbet etme fırsatı buldum. Doğal olarak konu benim yazımdan dolayı oda seçimleriydi. Esnaf arkadaşlar ile birlikte pandemi kısıtlamaları nedeniyle mağdur oldukları, iş yerlerini açamadıkları günleri üzüntüyle yad ettik. Böyle günlerin bir daha yaşanmaması hep birlikte için temennide bulunduk.
Bu sohbet esnasında gerek esnaf odası, gerekse şoförler odası bünyesinde, cüzi miktarlarda üyelerden toplanan aidatlar ile bir “fon ’un oluşturulması” ve mağdur olan esnafımız veya şoförümüzün ihtiyacı için fonda biriken paranın kullanılması gerektiği fikri beni gerçekten çok etkiledi. Kredi kullanmaya gerek duymadan, mağdur olan esnafımızın ve Şoför arkadaşının kısacası odaların üyelerinin yarasına melhem olabilmek nede güzel olurdu. İnşallah yeni seçilecek oda başkanlarının ilk icraatlarından biride bu olur.
Malum dünya gündemini sarsan bir olay daha var. Rusya Ukrayna savaşı. Tez elden sona erer de çocuklar başta olmak üzere masum insanlar ve siviller daha fazla zarar görmez.
Savaş Ölüm demektir.Savaş tarih boyunca hep ölüm olarak karşımıza çıkmış ve sonucunda gerisinde yıkık dökük şehirler ve ülkeler bırakmıştır. En acısı ise yetim ve öksüz kalan çocuklar, eşlerini ve çocuklarını kaybetmiş anneler bırakmıştır. Sonucunda üzüntü, acı ve gözyaşı bırakmıştır geride. Savaşlar olmasın. Hiç bir masumun canı yanmasın.
Savaş demişken, biz Türkler de evsiz yaşamak mümkün olmadığı gibi, vatansız yaşamak da mümkün değildir. Vatan olmadan bir milletin ayakta durması mümkün değildir. Bizi şefkatli bir ana kucağı gibi bağrına basan bu vatan topraklarını çiğnetmemek, ay yıldızlı bayrağımızı ebediyen göklerde dalgalandırmak, Türk halkını da esarete düşürmemek için canla başla çalışmak her Türkün görevidir. Ecdadımızın bizlere aziz bir emaneti olan bu vatanı, sonuna kadar en iyi şekilde korumalı ve bizden sonraki nesillere tertemiz olarak emanet etmeliyiz. Onun İçindir ki, silah elde, kışta kıyamette, yağmurda-karda, hudut boylarında ve vatanın her yerinde nöbet beklemeyi, en şerefli bir görev sayarız. Çünkü biliriz. Vatan için yaşamasını bilmeyen, vatan için ölmesini de bilemez.
Olası bir savaş durumuna karşı, Millet ve vatanımızı seviyorsak, ama gerçekten seviyorsak, çok çalışıp bir olmamız gerek. Şu mübarek Anadolu toprakları üzerinde milli bütünlük, sulh ve selamet içinde ilelebet yaşamak istiyorsak, öz nefislerimiz de bulunan Türk karakterini muhafaza etmeliyiz. Vatan için bayram için şehadete ulaşan tüm şehitlerimizin ruhları şad mekanları cennet olsun. Rabbim Gazilerimize şifa versin  inşallah.
5000 nüfuslu bir ilçenin, amatör liginde oynanan futbol müsabakasını canlı yayında sunmak için verilen ummalı bir çalışmaya şahitlik etti Domaniç bu hafta. -EMEK- bu olsa gerek. Teşekkürler DOMANİÇ GAZETESİ.Bu harika çalışma için emeği geçenlere teşekkürler ediyorum. Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar