DOMANİÇ’İN LOBİLERİ

Tecrübelerimize dayanarak vardığımız sonuç, Domaniç’te 4 ayrı lobi grubu var.

 1. DOMANİÇ’TEN BİR ŞEY OLMAZCILAR
  Ağırlıklı olarak İlçe dışında hatta yurt dışında yaşayan ve içeride de oldukça yandaş bulan en güçlü grup. Ne belediye başkanının iş yapma sınırlarını biliyor, ne de kaymakamın. Onlara göre ilçede ki tüm kurumlar yan gelmiş yatıyor ya da yanlış iş yapıyor. Yol yapılıyor desen önce fabrika der. Fabrika yapılacak desen daha yolumuz yok der. Sürekli Domaniç’i ve Domaniçliyi yerden yere vurur. Domaniç’ten bir şey olmaz derken ne kadar bir şey yapmayan varsa onlar da bunları alkışlar. Hep birlikte hem bir şey yapmazlar hem de yapanlara engel olurlar.
 2. TÜNELCİLER
  Kütahyalı saygın bir iş adamı 1999 yılında İnegöl’ü Kütahya’ya bağlayan bir proje ortaya atmış. Zengin ya, baya da yandaş bulmuş. Yıllar sonra bir başka vekil adayı yine bir tünel projesi ile karşımıza çıktı. Her iki tünel projelerini de biliyoruz. Ortak özellikleri Domaniç’i bay pas eden, doğanın kanununa aykırı bir proje. Ayrıldıkları nokta İş adamı Domaniç ve Tavşanlı’yı baypas edip yolu direk Kütahya’ya bağlıyor. Vekil adayı Domaniç’i bay pas edip Tavşanlı OSB’ye bağlıyor. 870 rakımda ki Domaniç, 270 rakımda ki İnegöl’e düz bir tünelle bağlanmaz doğanın kanununa aykırı. Heyelanlı bölgeden girseniz dağın göbeğinden çıkarsınız, Tahtaköprü’den girerseniz Antalya yakınlarından çıkarsınız. Yani bizim dağımız iki eşit düzlüğün ortasında değil. Ancak viyadüklerle desteklenirse kısa mesafeli tünellerle olacak iş. Onun için de ya güçlü siyasiye, ya da günlük 100 bin aracın geçtiği bir yola ihtiyacımız var. Böyle bir Tünel yapılsa Kütahya Havaalanı gibi devletin başına ancak yük olur. Bu tünelin Domaniç’te ki yandaşları İnegöl’de çalışan ve yolun kahrını en çok çekenler onlar ve de haklılar.
  3.DOMANİÇ’E FABRİKALAR AÇILSIN
  Daha eskisini bilmeyiz, 2007’li yıllarda her hafta teşvik bölgesi olan ilçemize bir tekstil fabrikası geliyor, asgari ücretin yarı parasına İŞKUR üzerinden insanlarımızı çalıştırıyor. “Domaniç’e dev iş yerleri açacağım” vaatleri ile bizi kandırıyor, sonra da Domaniçliler çalışmıyor diye kaçıyordu. İlçemizde birkaç dışarıdan gelme iş yeri var. 20-30 bilemedin 40 kişi kapasiteli, biri Marıklı Deresine yeşil bir su döker, öteki her gün ikindi saatlerinde havaya simsiyah bir duman bırakır. Milleti tedirgin eder. Aynı ücreti alsada Domaniçli her nedense yine de İnegöl’e gitmeyi tercih eder. Diyelim ki başardınız ve Domaniç’e bin veya bin 500 kişilik fabrikalar getirdiniz. Zaten arsenikli sudan, Tunçbilek’in bacalarından erkenden ölen bizlerin ömrü daha ne kadar kısalacak. Çalışacak Domaniçli bulunmazsa iş yerlerine kimlerin geleceği de malum…
  4.DOMANİÇ’İN EKMEK KAPISI TURİZM OLSUN
  Bizim de taraf olduğumuz bu en güçsüz lobi gurubu da der ki ; turizm, en fazla kalemin tüketildiği bir sektördür. Turistin tükettiği tüm ürünleri de köylü üretir. Bizde tarih var, doğal güzellik var. Çoğunluğumuz zaten köylerde oturuyoruz. Coğrafi şartlardan dolayı bin bir çeşit doğal ürünümüz de var. Etimiz, sütümüz, fidancılığımız için dünyada daha elverişli başka topraklarda yok. Yapmamız gereken özümüze dönmek, birlik olmak birkaç yıl biraz acı çalışsak ta, yakın gelecekte rahata kavuşmak, torunlarımıza tertemiz bir Domaniç bırakmak. Kimseden emir almadan, tarihi ve doğal güzelliklerimizi kirletmeden, doğduğumuz yerden doymak. Siz hangi lobi grubundansınız ?

Latest Posts

spot_img

Yazarlar