KAZANAN DOMANİÇ OLSUN

Önümüzde ki ay , Mart ayında Domaniç bir hayli hareketli geçeceğe benziyor. Domaniç’te bulunan sivil toplum kuruluşlarının, bazı odalarımızın seçimine şahitlik edeceğiz hep birlikle. Domaniç’e ve üyelerine yararlı olacak hangi aday olursa olsun siyasi kimliğine bakılmaksızın o kazansın diyorum. Bütün adaylara şimdiden başarılar diliyorum. Kazanan Domaniç olsun.

Bu haftaki yazımda önümüzdeki ayın gündemine yani STK lara değinmek istiyorum. Gündelik hayatımızda sık sık duyduğumuz, hatta ve hatta Türkiye’nin gündemine de oturan, bazen iktidardan yana olup bazen muhalefeti savunan bizlerin bile ne olduğunu hiç merak bile etmediğimiz STK lara yani sivil toplum kuruluşlarına.

Sivil toplum kuruluşları; oda, sendika, vakıf ve dernek adı altında faaliyet gösteren, kuruluşlar ya da örgütler olarak bilinirler. Resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylem metotlarıyla, üyelerini gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar ve/veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır. Vakıf dernekler ise, topluma yararlı bir hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklardır ve herkese yardım etmek için kurulmuşlardır. Türkiye’de bu konuda çalışmakta olan birçok STK (Sivil Toplum Kuruluşu) bulunmaktadır. Toplumdaki çeşitli sorunları bağımsız olarak ele alıp kamuoyunu bilgilendirme ve aydınlatma görevi yapan, öneriler sunan birlik ve kuruluşlar olarak bilinirler.

Osmanlı’nın kuruluşuna ev sahipliği yapmış, Cumhuriyet tarihinde kurtuluşuna vesile olmuş bir tarihe sahip olan ilimize baktığımızda da bir vakıf medeniyeti olarak görünmekte, sivil toplum faaliyetleri önemli bir yer tutmaktadır. Kütahya ve ilçeleri Sivil Toplum Kuruluşları, dernek ve vakıflar olarak canlı bir ildir aslında. Genelde derneklerimizde erkek ağırlıklı bir üye yapımız vardır.

Ne mutlu ki bizlere, Domaniç Kızılay şube Başkanımız bir kadın. Sivil toplum kuruluşları olarak, Domaniç’te ise belkide 50’den fazla sivil toplum kuruluşu mevcuttur. Bu kuruluşlar muhakkak ki, misyonlarının gerektirdiği işleri rutin olarak sürdürmekte ve üyelerine fayda sağlayabilme mücadelesini vermektelerdir. Başarılarının devamını dilemek ve bir nebze de olsa katkı sağlamak bizlerin en önemli aslı görevlerimiz arasındadır.

Velhasılı önümüzdeki ay ilçemiz en büyük sivil toplum kuruluşlarının kongrelerine sahiplik yapacak. Takip ettiğim kadarıyla Domaniç Esnaf Odası ve Domaniç Şoförler Odası seçimleri var. Öncelikle günümüz ekonomik şartlarında zor günler geçiren oda üyeleri, şoförlerimiz ve esnaflarımız olmak üzere Domaniç halkı yeni seçilecek oda başkanlarından, STK olma bilincinin hakkını vererek ürettikleri projelerle mülki ve idari bazda yöneticileri tetikleyici, Domaniç’i bir adım ileriye taşımak için gelecek nesillere yaşanabilir bir ilçe emanet edici ve olumsuzluklar karşısında da halkla iç içe olup farkındalık yaratmalarını bekliyor. Kısacası Domaniç halkı sivil toplum kuruluşlarımızdan çok şey bekliyor hatırlatmasını yapmak istiyorum. Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar