Bu camii 1877 yılında Domaniçliler için yapıldı

Osmanlı Devleti’nin 32. Padişahı Sultan II. Abdülhamid’in el oymalarının bulunduğu Ertuğrul Tekke Camisi 1887’de Domaniç Yöresi Türkmenleri için Ertuğrul alayının ibadetine tahsis edildi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde twitter hesabından ‘Beşiktaş’ta saklı bir hazine’ başlığı ile ‘II. Abdülhamid tarafından Ertuğrul Gazi’nin hatırasını canlandırmak ve Domaniç yöresi Türkmenleri’nden oluşturduğu Ertuğrul Alayı’nın ibadetine sunmak için 1877 yılında inşa edilmiştir’ paylaşımı yaptı.

Beşiktaş Yıldız Caddesi’nde bulunan Ertuğrul Tekke Caminin üst kat sütunları arasında kalan boşluklar, korkuluk duvarından kubbe eteğine kadar ahşap kafeslerle süslü. Son derecede titiz bir işçilik sergileyen bu kafeslerin, ince marangozlukla ilgilenen II. Abdülhamid tarafından imal edildiği biliniyor.

II. Abdülhamid tarafından Şazeli tarikatının ileri gelen şeyhlerinden bu tarikatın Medeni kolu kurucusu “Şeyh Hamza Zafir Efendi” adına tesis edilen cami ve tekke niteliğinde olan yapılar topluluğunun adının, Osmanlı hanedanının ceddi Ertuğrul Gazi’nin hatırasını canlandırmak amacıyla verildiği söyleniyor.

Ayrıca caminin adının Domaniç Yöresi Türkmenlerinden Ertuğrul alayının ibadetine tahsis edilmiş olmasından dolayı Ertuğrul Tekkesi Camii adıyla anıldığı da biliniyor.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar