EKMEK İÇİN GÖÇ ETMEK

Yolun açık olsun Rahmi Türk.
Domaniç Adına kim bir yol kat ediyorsa o yolda onun yanında yürünmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Gerek siyasi, gerekse ekonomik anlamda Domaniç’in kazanımına vesile olmak adına böyle düşünüyorum. Domaniç’in tanıtımı tabi ki de başlı başına ayrı bir güzellik. Rahmi Türk kardeşimizi şahsen tanıma fırsatım olmadı. Şahsını gazete haberinden sonra ismen tanıyorum ve başarılar diliyorum kendisine. Domaniçli sporcularımızın desteklenmesi konusunda sporcumuza gereken desteği vereceğini açıklayan Belediye Başkanımız Sayın Sahvet Ertürk’e de çok teşekkür ediyorum. Bu ilk olsun ama son olmasın diyerek gerek amatör futbol kulüplerimiz gerekse güreş dalında daha çok sporcumuzun desteklenip Domaniç’in daha güzel temsil edilmesi sağlanmalı.

Gel gelelim asıl konumuza.
Domaniç’in o kadar çok yazılacak ve konuşulacak konusu var ki. Kış yavaş yavaş terk ediyor ilçemizi. Öyle ki bu hafta amatör Futbol müsabakaları oynandı nihayetinde. Bütün kulüplerimize başarılar diliyorum.

Benim bu haftaki konum, yerimin darlığı nedeniyle geçen haftalarda teferruatlı yazamadığım GÖÇ meselesi.

Niçin göç veriyoruz ?Sorusunun cevabı çok basit aslında. Domaniç insanı doymak için, doğduğu yeri terk ediyor. Ekmek için göç ediyor velhasılı.

Peki ne yapılmalı ki, Domaniç insanı doğduğu yere geri dönsün. Doğduğu yerin ekonomisine katkı sağlasın sorusuna yanıt aranmalı. Domaniç’in etkilileri, yetkilileri ve siyasileri tarafından. Bu köşemden bir kaç defa yazdım ve tekrardan yazma gereksinimi duydum bu hafta. Göçün önlenmesi ve Domaniç’in kurtuluş reçetesini. Bu reçeteyi daha önceleri “Kurtuluş Domaniç’in 10 T’sinde” diyerek ara ara yazmıştım.

Tüm dünyada ve Ülkemizde çok boyutlu, çok hızlı bir değişim var, değişimi doğru algılamak gerekiyor. Değişimi doğru ve zamanında algılayamayan, ayak uyduramayan, uygun vaziyet alamayan hiç kimse, hiç bir kurum, hiç bir il-ilçe çağa ayak uyduramayacak bir hal almaya başladı. Özellikle bu değişimi algılayamayan ilçeler, büyümüyor gerileyip, küçülüyor. Bu değişime uygun olarak Domaniç’e sanayiyi kurmak, geliştirmek ve hâkim kılmak gerekiyor. Yani zamana ayak uydurmak gerekiyor. Bunu yaparken de tarihi, kültürü, doğayı korumak önceliğini unutmamak gerek..

Doğduğu yeri seven memleket aşığı insanların memleketine yapacağı veya yabancı işadamlarına yaptıracağı her yatırım, küçücük bir kaynağın damlaya damlaya büyük kaynak haline gelmesini sağlayacak. En büyük ihtiyacımız dayanışma, birlik beraberlik. Dayanışmanın olduğu her yer cennet bahçesine döner. Yeter ki Domaniç için güzel hayırlara vesile olacak işleri yapmaktan kaçınmayalım. Hangi fikirden olursa olsun güzel hizmetleri takdir edelim. Sırf Domaniç için Başarılı işlere imza atan ve bu uğurda hizmet verenlerin veya imza atacak, hizmet verecek olanların önüne engel koymayalım. Onları cesaretlendirelim. Teşvik edelim.

Domaniç’in kurtuluşu adına yapılacak işleri yani olmazsa olmazları ise; Tarım, Hayvancılık-Sebze-Meyve vs geliştirilmesi gerekiyor. Tatlı su Balığı (Su ürünleri tesisleri) üzerine çalışmalar yapılmalı. Domaniç doğasının korunması önceliği ile, mevcut fabrikaların kapasitelerini arttırmaları veya yenilerinin açılması sağlanmalı. Tarihi mekanların tarih ve kültür Turizmine kazandırılması gerekiyor. Domaniç’in doğası başlı başına bir gelir kaynağı bence. Hayme Ana ve yağlı güreş törenleri ulusal-uluslar arası organizasyon haline getirip ekonomik girdi sağlanmalı. Ormanlarımızın kıymeti bilinmeli. İnegöl’den ilham alınarak mobilya üzerine istihdam kaynakları yaratılmalı ve yapılan bütün bu çalışmaların yani işlerin pazarlanması gerekiyor. Son olarak da, tabiki ulaşım. Domaniç-Tavşanlı yolunun bir an evvel bitirilmesi ve Domaniç-İnegöl yoluna tünel yapılması ki; uzun vadeli bir süreç. Hiç olmazsa üçüncü şeritin dağ yolu trafiğine kazandırılması gerekiyor.

Aslında yukarıda belirttiğim bu kurtuluş reçetesini Domaniç insanı biliyor. Benim bu yazım malumu ilan etmek yani bilineni söylemekten ibaret anlayacağınız.

Bu ekonomik şartlar altında, günümüz Türkiye’sinde bunların kaçta kaçını başarır Domaniç insanı bilemem ama başardığımızda Domaniçli doğduğu yere dönüp, göçü tam tersine Domaniç’e çevireceği de kesin bir durum. Domaniç adına umutlarımız bakidir. Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar