Almanya Bizi Kıskanıyor mu Bilmem de

(Öncelikle belirtelim ki, Almanya’da federatif bir sistem var ve her eyaletin iç işlerinde kendine özgü yasaları vardır. Her şey merkezden belirlenmediği için de ‘Almanya’da yasalar böyledir’ deme şansımız yoktur)
O yüzden detaya takılmadan asıl konumuza ve kıyaslamamıza dönelim.
Örnek: Benzinliğe mi girdiniz, hemen biri gelir aracınızın deposunu doldurur, öteki camlarınızı siler hatta aracınızın yağına suyuna bile bakar.
Almanya’da öylemi ? Kendi deponu kendin doldurursun, kendi camlarını kendin silersin…
Türkiye’de kar mı yağdı. Sıkıyorsa belediye başkanı yemek yesin… Bir kere bırakın ana yolları, sokak aralarını, mahalle aralarını yetmedi evlerin iş yerlerinin önünü bizzat başkan temizlemek karı küremek zorundadır.
Almanya’da öylemi ? Daha yeni evinize taşıdığınız gün Valilikten ve ya kaymakamlıktan yazı gelir. Sayın….. Bursa caddesi bilmem kaç numaralı evin üçüncü katına taşınmışsınız. Kar yağma ihtimali olan Kasım ayının 15’inden itibaren, şu tarihten şu tarihe kadar bir hafta boyunca evin önü ve cephesinde ki kardan ve buzdan siz sorumlusunuz. Bu tarihte, birinci kat komşunuz şu tarihte 2. kat komşunuz ve bu uygulama 15 Marta kadar aynı döngüyle devam edecektir. Sizin sorumluluğunuzda sizin evin cephesi içerisinde bir kişi kardan, buzdan kayarak düşerse sorumluluk size aittir. Ev sahibi ise çatıdaki buzdan, merdiven ve cephe temizliğinden sorumludur. Sıkıysa evinizin cephesinde bir otu bitirin canınıza okurlar.
Bizde her şeyi belediye ve özel idare yapar ve yapmak zorundadır. Üstelik kimse sana ‘adamın var mı, aracın var mı’ diye de sormaz…
Diyelim ki köpeğiniz var. O köpeği her gün belirli saatlerde köpekler için belirlenen mevkilerde dolaştırmak zorundasınız. Sıkıyorsa kendi başına sokağa bırakın.
Bir yakınım Amerika’dan öğrencileri Türkiye’ye getirmişti. Birkaç günlüğüne de Domaniç’e geldiler…. Amerika’ya döndüklerinde okulda öğretmen Türkiye’de en ilginç buldukları şeyi sormuş. Çocuklar, “ Türkiye’de köpekler ve kediler kendi başına sokaklarda dolaşabiliyorlar’ demişler…
Diyelim ki hayvan yetiştiricisiniz ve hayvanlarınızı akşam meradan ahıra getiriyorsunuz. Arkada bir kişi el arabasıyla, bir kişi de kürekle hayvanların bıraktığı pisliği temizlemek zorunda yok öyle belediye yapsın…
Biz de ana yol üstünde adam hayvanlarını çeşmeye götürüyor. Hayvanlar, çeşmenin önünü gübürlüğe çeviriyor. Hayvan sahibinin umurunda bile değil bu pislik. Belediye temizlesin…
Örnekleri çoğaltabiliriz de, meramımız anlaşılmıştır herhâlde. ‘ Temizlik imandan gelir’ denilen benim ülkemde Hasan’da ki rahat , kafir diye kötülediğimiz Almanya’da ki Hans’ta yok.
Almanlar benim ülkemi kıskanıyor mu bilemem ama ben iki ülke arasında ki bu farklılıkları gördükçe ne yalan söyleyeyim çok kıskanırdım….

Latest Posts

spot_img

Yazarlar