DOMANİÇ’İN GÜNDEMİ

Domaniç’in tarihinden tutunda, koca dağının doğal güzelliği, mevsimsel geçişlerin ilkbaharı, yazı, sonbaharı, kış mevsiminin sunduğu güzellikler ve bunların yanısıra kültür mirasımız. Domaniç’in çekim merkezi olması için, parmakla saymaya kalksak, üç beş Domaniç delisinin mücadelesi. Yeterlimi asla değil. Ama o Domaniç gönüllüleri, verdikleri mücadele ile çok şey kattılar Domaniç’e. Hemde çok şey. Yazmakla bitiremeyeceğim kadar çok.
Gel gelelim Domaniç’in gerçek gündemine. Belkide bu gündem benim için önemlidir. Bilemiyorum ama Domaniç içinde önemli olduğunu düşünüyorum. Birde ülkemin ekonomik gündemi var ki, artan hayat pahalılığı aldı başını gidiyor. Artan akaryakıt ve gıda fiyatları vatandaşlarımızı zorlamakta. Oysaki, zaruri kullanımlar ucuz olmalı. Yaşamın devamı için gıda, ve enerji başta olmak üzere zaruri ihtiyaçları, makul bir seviyede tutmak hükümetin sosyal bir görevidir. Gereği yapılmalıdır ve yapılacaktır diyede düşünüyorum.
Ben Domaniç gündemine kaldığım yerden devam edecek olursam doğal gaz Domaniç gündeminin olmaz ise olmazı diye düşünüyorum. Mevsim kış ve kömür fiyatları cep yakıyor. Domaniç’e doğal gaz şart. Araba arkası yazılara konu olan Domaniç-Tavşanlı yoluna ayrı bir paragraf ayıracağım.
Domaniç Belediye Başkanımız sayın Sahvet Ertürk bu hafta müjdeyi verdi. Domaniç Belediye Başkanlığı’nın organizasyonuyla 2022 yılında gerçekleştirilecek olan tarihin en eski yağlı güreş organizasyonu ve 661’incisi gerçekleşecek olan tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri 26 Haziran 2022 Pazar günü düzenlenecek. Hayırlı olsun Osmanlı’nın İlk Yurdu Olan Domaniç’imize.Bu sene bambaşka bir er meydanı olsun. Tarihi ebe çamlığı 1230-1250 yıllarına dönsün. Osman Gazi’nin doğumunu, Ebe Hatunları tekrardan ağırlayalım ve  tekrar tarih 1258 oluversin, Pehlivanlar o kutlu doğumun şanına yakışır bir güreş tutar gibi güreşsinler. Ebe Çamlığı güreşe ve tarihe doysun o pazar günü. İnanın sabırla bekliyorum 26 Haziran’ı. Şimdiden emeği geçecek olanlara Rabbim yardımcı olsun inşallah.
Domaniç-Tavşanlı yolu dedim yukarıda. Diğer bir gündem ise geçen hafta Tavşanlı Belediye Başkanı sayın Mustafa Güler’in bizleri şaşırtan açıklaması diyeceğim. Sayın başkan yaptığı açıklamada; “Herkes İnegöl hattına bakar, biz devamlı  esas güzergahımız limanlar Bölgesi Aliağa ve İzmir olarak Balıkesir hattından gelen yoldur. Bu yol yine Tavşanlı’ya geçiş güzergahı olarak önemli bir yerleşim alanı haline getirecek, biz bunun hazırlıklarını belediye olarak yaptık” açıklaması. Sayın Başkanımın Domaniçlilerin Domaniç-Tavşanlı yolu için verdiği mücadeleden haberi yok galiba. Bu arada, Domaniç yönünden 127 km Bursa, 280 km uzaklıkta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin ekonomisine yön veren iller varken İzmir uzak bir hedef olarak görülüyor Tavşanlı için. Her yolun Tavşanlı dan geçeceğini bile bile, ne kadar fazla üst kalite  yol olursa o kadar iyi ” demek doğru iken neden aza razı olunur, anlamak mümkün değil. Bu açıklama Domaniç’i ötekileştirmek anlamına gelmiyordur muhakkak ama umarımda gelmiyordur. Tavşanlı ya bağlanacak bu yollara birde üst kaliteli Keles eklenmeli bence. Sayın başkanın bu açıklamayı yapacağına, komşuluk hukukuna binaen, komşu ilçe Domaniç’in yollarını yaptırmak yönünde bir çaba sarf etmeli. Sayın başkanın Domaniç’i gölgede bırakacak açıklamasını talihsiz buldum kısacası. Velhasılı yol Domaniç’lilerin kırmızı çizgisidir hatırlatmasını yapmak istiyorum. Gündem yoğun yerim dar.Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar