DOMANİÇTE ZEMHERİ

2021-2022 eğitim öğretim yılının yarısını da geride bıraktık. Yüzbinlerce Öğrencilerimiz ile görev yapan değerli öğretmenlerimiz yarı yıl tatiline girdiler. Ben öncelikle öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi, eğitim ve öğretim anlamında, Covid-19 belasının gölgesinde gerçekleşen, yüz yüze eğitimde gösterdikleri çaba ve emek dolayısıyla tebrik ediyorum. Sevdikleriyle sağlıklı ve mutlu bir tatil geçirmelerini diliyorum. Biz anne ve babalar olarakta bu tatili evlatlarımız ile birlikte en güzel şekilde değerlendirip onlara vakit ayırarak geçirmeliyiz. Karnelerindeki notları tabiki ciddiye alıp onları yönlendirmeli, kızgınlıktan ve şiddetten uzak durmalı, bir anne bir baba şefkatiyle yaklaşmalıyız.
Unutmayınız ki; Not hiç bir şeydir. “Evlat” ise her şey. Öyleyse! İyi tatiller…

Kar geldi gelecek, Bizleri düşündü biraz geç geldi derken, sağlam geldi bu sefer. Zaten Domaniç’in karı, buzu, soğuğu meşhur. Malumunuz Domaniç eski halk takvimine göre 21 Aralık ayı itibariyle zemheri/zemherir ayı başladı. Domaniç’te zehmeri olarak da telaffuz edilir. Zemheri, en deli, en çetin, en sert soğukların mevsimidir. Ardından 4 ocakta karakış başlar. 21 mart bahara kadar devam eder. İki ayın toplamı 90 eder. Bazen bu iki aya 90 da denir. Bu arada kışın en çetin haline zemheri denildiği gibi cehennemin bir bölümüne de zemheri denir. Yani zemheri soğuk cehennemin adıdır.

Zemheri, kışın en şiddetli zamanıdır. Ve öylede oluyor. Domaniç’in kışı da sert olur. Domaniçli tam manasıyla zemheriyi yaşar. Domaniç demek zorlu kış şartları demektir. Çetin kış şartları altında yaşam mücadelesi veren Domaniç insanı demektir. Ne Yapalım? Yazın en temiz havayı soluduğumuz Domaniç’in kışı içinde cefasıda bizim diyerek nice baharlara inşallah.

Soğuk zordur ve Domaniç insanı, zorlaşan hayatında yaşayabilmek için daha büyük mücadele vermek zorundadır. Çünkü yollar soğuktur geçit vermez, eve ekmek götürmek zordur. Beton soğuktur, yoksulluk kimsesizlik yetim soğuktur, açlık fakirlik soğuktur, zemheri soğuktur. Bu soğuklarda insanlıktan utanılacak durumlar vardır. Eğer bir gün bütün herkes üşürse insanlığımıza yeniden döneriz. İşte o zaman üşüyerek hissederek empati kurar zemheri de üşüyen insanları anlarız.

Bu sene geç gelmesine rağmen kara kışa teslim olmadı Domaniç. Domaniç’in kara teslim olmaması için Belediye İlçe merkezinde zamanında ve yerinde çalışmalar yapmakta, Kaymakamlık ve özel idare ekiplerimiz köy yollarında ummalı bir çalışma yürütmekte. Bu yazıyı kaleme aldığım gün itibariyle, kapalı köy yolumuz bulunmamakta. Domaniç’in kar ile mücadele sınavından yüzünün akıyla geçtiğini düşünüyorum. Belediyede çalışan İşçisinden tutunuzda Özel İdare müdürüne ve özel idare ekiplerine, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet ERTÜRK Bey ve Kaymakamımız Muhammed Enes İPEK beylere kar ile mücadeleleri için teşekkür ediyorum.

Kar olurda dağ yolu olmaz mı? İnegöl’e gelip giden işçilerimizden tutunda Domaniç-İnegöl yolunu kullanan binlerce araç için trafiğin aksamaması noktasında gecesini gündüzüne katıp dağ yolunu ulaşıma açık tutan karayolları ekiplerimize ayrıca teşekkür ediyorum. Rabbim iş kolaylıkları versin. Her ne olursa olsun. Mevsim zemheride olsa hayat devam ediyor. Günler günleri aylar ayları yıllar yılları kovalıyor. Bir zemheri geliyor bir zemheri gidiyor.

Her doğal afet bizleri derinden yaralar. Rabbim cümlemizi muhafaza buyursun. Geçen hafta Fındıcak köyümüzdeki yangın biz Domaniçlileri fazlasıyla üzdü. Geçmiş olsun. Yaralar tez elden sarılır inşallah. Kalın sağlıcakla..

Latest Posts

spot_img

Yazarlar