BİZİM MAAŞLAR NE OLMUŞTU NE OLACAK

Yıl sonunda işçi, emekli ve memur maaşlarına zam yapılır. Zam, yıl içindeki enflasyon verilerine göre değerlendirilir. Enflasyon, aynı üründe ki fiyat artışı demektir. Örneğin Ocak ayında 100 liraya dolan bir market sepeti, yılsonunda 300 lira ya doluyorsa burada yüzde 200 lük bir artış yani Yüzde 200 lük bir enflasyon var demektir. Bu durumda işçi, emekli ve memur maaşlarına yüzde 200 artış yapılması gerekir. Ancak elbette bizim ülkemizde bu işlem böyle yapılmaz. Peki, nasıl yapılır? Dünyada sadece geri kalmış ülkelerde geçerli bir formül vardır. Bu formüle göre çıkan matematiksel veriler vatan, millet, sakarya ile çarpılır din, iman ve namusa bölünür. Tüm bunlara sahip çıkmanın bedeline, halk ortak edilir. Ortaklığı kabul etmeyen dinsiz vatan haini ilan edilir. Ve matematiksel olarak yüzde 200 artan fiyatlar, yüzde 20 ye denk düşürülür. O da genellikle 12 aya bölünür. İşçiye, memura, emekliye çıkan maaş zammı çok düşük çıkacağı için bir babayiğit çıkar ve az olan maaşlara, seyyanen “ benden de şu kadar” diyerek hepimizin fedakâr babası olduğunu bir kez daha kanıtlayıverir.
Biz de bizi enflasyon canavarı denilen ve nereden nasıl geldiği bilinemeyen yaratığa ezdirmeyen babamızı, ellerimiz patlarcasına alkışlar seviniriz. Aralık ayından yeni yılın ilk ayının ilk günlerine kadar, artan maaşımızın hayaliyle seviniriz. Bize bu maaş artışını sağlayan yüce gönüllü insanlar her gün maaşlarımızı nasıl artırdıklarını nasıl fedakârlık yaptıklarını anlattıkça, “Yahu biraz fazlamı zam aldık” demeye başlarken, birden bir gürültü kopar. Yılbaşı kutlamak günah mı sevap mı? Onların yılbaşı varsa bizim de Mekke’nin kurtuluşu bayramımız var. Lan siz ay takvimine göre yapmıyor muydunuz bayramları? Noel ağacı kutlayan kâfirdir değildir. İlk Noel ağacını Türkler süslemişlerdir…
“İyi akşamlar Türkiye. Sayın seyirciler İstanbul’da kar bekleniyor. İstanbul da bu gün güneşli bir hava olsa da İstanbul’a kar gelecekmiş Meteoroloji İstanbul için dedi ki .. Sayın seyirciler sigaraya, alkole, çaya kahveye, akaryakıta kömüre, iğneden ipliğe … Yunanistan dan tehtitvari açıklama geldi. İstanbul da deprem olursa… Eeey Amerika… Bana bak Rusya, Sen kimsin İsrail… Sahi muhalefetin lideri kim olacak ?

“Lan kar yağıyor. Üşüyoruz…

Kömür… Zam geldi abi. Veresiye olmaz abi yeni zam kapıda. Aloo yolda kaldım lan. 20 liralık benzin alırdım hep. Bu sefer de öyle yaptım ama benzin bitti yolda kaldım. Benim araba bozuldu herhalde çok yakmaya başladı. Bu elektrik faturası benim olamaz !!!
Ney ??? ne demiş Sezen Aksu? Lan ne zaman demiş ? 5 yıl önce abi. Vay hain. Kahrolsun ??? Yahu niye kime neden kızacağımızı şaşırdık.
“Bey efendi maaşlı zammı aldın şu veresiye defterini kapatsan artık” Hain esnaf, fiyatları şişirmişler. Terörist bunlar. Bunlar şucu, bunlar bucu. Pensilvanyada kim vardı ya ? … Yok onlar Güneydoğudaydı unuttuk şu sıralar…
“Hükümet bitmiştir. Hükümet tükenmiştir, hükümet onu bunu şunu yanlış yapmıştır. Hükümet, ilk seçimde gidicidir. Olmadı ikinci de o da olmadı yirminci de gidicidir” Yahu elbet bir gün gidecektir.
Ee sonra ne olacak ? 60 yıldır muhalefetisiniz ya dersinize iyi çalışmışsınızdır. Siz ne yapacaksınız? Hele o gün bi gelsin düşünürüz !!! lan hala düşünmediniz mi ? …Hükümet yanlış yapıyor !!! la anladık. Siz diyoruz siz ne yapacaksınız da kurtaracaksınız bizi ?
Sahi YENİ YILDA MAAŞLAR NE KADAR ARTAR Kİ (!?)

Latest Posts

spot_img

Yazarlar