YENİ BİR YILA MERHABA

2021 yılını da geride bırakıyoruz. Oysa ne umutlar beslemiştik bu günlere dair.
Hoş gelsin yeni yıl.

Geçen gün Domaniç’in meydanında bir tanıdığa rast geldim. Muhabbet ederken gündelik hayatın akışı içerisinde dolar ile başlayıp gıda fiyatlarının yüksekliği ile ilgili sıkıntılardan bahsetti. Normalde yeni yıl insanlar için sevinç, neşe ve mutluluk kaynağı demektir. Geleceğe umutla, güvenle bakmak demektir. Her yıl büyük bir sevinçle karşılanan yeni yılın bu yıl tadı tuzunun olmadığını söyledi. Bizlerin kültüründe yılbaşı alışverişi olmasa da alışverişin zorluklarından bahsetti. Fakirleşiyoruz diyerek, alım gücünün düşmesinin esnafı da vurduğunu söyledi. Ekonomik krizden, halkın ekonomik krizden dolayı ortaya çıkan sıkıntılarından bahsetti. O konuşurken benimde bu sıkıntıları yaşadığımı ve yeni yıl güzel olur, umutlu olalım değişim tanıdığıma tebessüm ettirse de, ikna olmadığından eminim.

Türk insanı gitgide umudunu kaybetmekte. Ülkemizde yaşanan ekonomik belirsizlik bu umutsuzluğu körüklemekte. Rabbim cümlemizin yardımcısı olsun.

Geçen hafta birikimlerini TL Mevduatta hem yüksek getirili hem de yabancı paraya karşı değerini koruyacak şekilde değerlendirmek isteyenler için Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir fırsat sundu halkına. Bu güvencenin akabinde 20-21 Aralık gecesi doların hızla değer kaybedip, Türk parasının yüzde 30 değer kazanması bizler için bir umut ışığı oldu. Ve halen dolar düşmeye devam ediyor. Bu yazıyı yazarken dolar 10 buçuk civarlarına geriledi.

Türk insanı Dolar’ın düşmesini memnuniyetle karşılarken bu düşüşün akaryakıt, gübre ve gıda fiyatları başta olmak üzere, kendilerine indirim olarak yansımasını beklemekte. Şahsım olarak bu indirimlerin halkımıza yansıyacağı konusunda umutluyum açıkçası.

Birde her kaostan fırsat çıkarıp, nemalanmak isteyen fırsatçılarımız var. Onlara ne yazsak boş. Her birimiz suçluyuz aslında. Her birimiz potansiyel birer fırsatçıyız. “İğneyi kendine çuvaldızı başkasına” batırmak atasözünden yola çıkacak olursak. Arsamız, arabamız, evimiz bir yıl içinde yüzde yüze yakın kar yapınca sevinçten uyuyamadık. Ama un, yağ vb temel gıda ihtiyaçlarımızı almaya gittiğimizde iki katı fiyat görünce, zam olmuş diye kızıp küfür bile ettik içimizden. Bizlerin öncelikle, kendi içimizde yatan fırsatçılığı öldürmemiz gerekiyor.

Birde stokçularımız var. Her dönemin kan emici vampirleri. Temizlik ürünleri satan şirkette tonlarca sıvı yağ çıkıyor. Buda neyin nesidir kardeşim. Pes doğrusu. Devletimiz bu stokçulara gereken cezayı muhakkak verecektir.

Yeni yıl; İnsanlığımızı dünyevi nimetler karşısında muhafaza edip, umutlarımız ve hayallerimizin gerçeğe dönüştüğü, ülke ekonomimizin düzeldiği, halkımızın insanca yaşadığı bir yıl olsun. Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar