Kim Bilir , 2022 Domaniç’e Çok İyi Gelir !

Biz Türkler, “Tarih tekerrürden ibaret” der bunu bilir buna inanırız. Bizim kaderimizi değiştirmek gibi bir mücadelemiz de yoktur. Görünen o ki olmayacak ta…
Hal böyle olunca, hatalarımızdan ders almak, kendimizi geliştirmek, yeni çözümler aramak gibi bir arayışa da girmeyiz! Buradan anlaşılacağı üzere, 2022’de nelerin olacağını kestirmek zor değildir.
2021’in son köşe yazısında olanlara bakarak olacakları tahmin etmeye çalışalım! Her yıl olduğu gibi yeni yıla, yılbaşı kutlamak günah mı sevap mı tartışmaları ile gireceğiz. Aynı kelimeleri kullanarak aynı sonuçsuzluğa varacağız.
2022’de Vaat – Umut – Hezimetle sona erecek !
Kış ayları çözümler, projeler üretip toplanarak müzakerelerde bulunmak için çok iyi bir fırsattır ama biz, bundan önceki yıllarda da olduğu gibi kış uykusuna yatacağız ‘düşünen insan’ olduğumuzu unutarak. Allah nasip eder ölmeden bahara ulaşabilirsek, “ Eee nerde kalmıştık, bu yıl ne yapıyoruz ?” diyeceğiz kendi ellerimizle seçtiklerimize ve yetkililerimize.
Vaatler bir bir gelecek. Umutlar zirve yapacak. Hazır sözü almışken hemen sıvışacağız mağaralarımıza. Yazın sıcağında da çalışacak değiliz ya. Ağustos böceği gibi zır zır şarkılarla ninnilerle geçireceğiz uykudan arta kalan zamanlarımızda.
Kış uykusuna geçmeden, kışa hazırlık şart. Hem de şap şart. Sahi birilerinden söz almıştık ilk baharda ne oldu ki ? Akledip hesap soracağız vaat edenlere. “Hani bu yıl bunlar bunlar olacaktı diye serzenişte bulunacağız. Onlar da, söz aldınız ama takip etmediniz” dercesine, ezberleyip ezberlettikleri bahaneleri sıralayacaklar. “Ekonomik kriz oldu, dış güçler yaptı, havalar kötü gitti, salgın hastalıklar çıktı, pandemi kötü vurdu. Tüm bunlar Allah’tan geldi falan filan diyecekler.
Hayda… Ne yapar ne işlersin. Adamlara kızsak, ya küsüp giderlerse hepten kötü olacak. İş başa kalacak. Kızmasak işler kötüye gitmiş. Biz kışın kış uykusundayken, yazın çalıp söylerken atı alan Üsküdar’ı geçmiş.
“Bu ülkeyi Atatürk kurtardı o olsaydı böyle olmazdı.” diyecek bir kısmımız. “Ezanlar susmayacak bayrak inmeyecek.” diyecek diğer kısmımız.
Ama kıvrım kıvrım, dapdar Domaniç-İnegöl yolunda yeni tanker kazaları ile doğamız kirlenmeye devam edecek. Takla atıp ölenler olacak. Domaniç’in meşhur kavşaklarında ki kendi kaza rekorlarımızı kendimiz kırmaya devam edeceğiz. İş kurmayı akledemeyen yüzlerce insanımız, iş bulmak için İnegöl dağının altını oyalım Ferhat gibi diyecek. Uyuyup uyuyup uyanınca koro halinde “Domaniç’ten bir şey olamaz” diyenlerin fısıltılı naralarını üfleyecek kulağımıza rüzgârlar.
Kim öle kim göre Allah bilir. Allah’tan umut kesilmez! Belki de bahane üretenler ölür, çare üretenler gelir. İş arayanlar gider iş üretenler gelir. Engel olanlar gider, ön açanlar gelir. KİM BİLİR, BELKİ DE 2022 DOMANİÇ’E ÇOK İYİ GELİR.
YENİ YILDA MEMLEKETİMİZ ,ÜLKEMİZ VE DÜNYAMIZ İÇİN YENİLİKLER ÜRETENLERDEN OLMAMIZ DİLEĞİYLE,SAĞLIKLI HUZURLU YILLAR DİLERİM !

Latest Posts

spot_img

Yazarlar