Domaniçli Profesör Şükrü Hatun, Küçükkaya’da

İlçemize bağlı Aksu köyünden olan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri) Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Hekimi Prof. Dr. Şükrü Hatun, FOX TV’de yayınlanan İsmail Küçükkaya’nın sunduğu ‘çalar saat’ programına konuk oldu.

Kendi alanında Türkiye’nin en önemli uzmanları arasında olan, hayatını diyabetik çocukların tedavisine adayan Prof.Dr.Şükrü Hatun, tüm Domaniçlileri gururlandırmaya devam ediyor.

Hekimliği ile bir çok diyabetik çocuğun hayatını değiştiren Prof.Dr.Şükrü Hatun, 3 Aralık Cuma günü FOX TV’de yayınlanan İsmail Küçükkaya’nın sunduğu ‘çalar saat’ programına konuk oldu.

Burada konuşan Prof.Dr.Şükrü Hatun, diyabetli çocukların yaşamını ve sensörlerin bir çocuk hakkı olduğunu anlattı.

Prof. Dr. Şükrü Hatun Kimdir ?

Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı Aksu köyünde 1959 yılında doğdu.

1983 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Mezuniyet sonrası Adıyaman’da mecburi hizmetini yerine getirdi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitimini Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesinde 1990’da, Çocuk Endokrinoloji Yan Dal Uzmanlık Eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1993’de tamamladı.

1994 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

1995-2016 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda çalıştı.
İki dönem anabilim dalı başkanlığı, 2012-2015 yılları arasında tıp fakültesi dekanlığı yaptı.

2015 yılında bir süre North Carolina Üniversitesi Çocuk Endokrinoloji Bölümü’nde ziyaretçi profesör olarak bulundu.
Mesleki yaşamında en önemli yeri diyabetli çocukların sağlığının geliştirilmesi, eğitimi ve sosyal haklarına ayıran Hatun, 1996 yılından beri diyabetli çocuklar için kamp düzenleyen ekibin sorumlusudur; ayrıca diyabetli çocuklar ve aileler için çeşitli eğitim kitapları yazmış veya çevirmiştir. Son olarak ise Diyabetli Çocuklar Vakfı’nı kurmuştur.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar