Biri Hak Hukuk mu Dedi !?

Kulaktan duyma, kurgusal dinin öğretileri ile büyüdük. Büyüklerimiz, “ Ahrette, boynuzsuz koyun boynuzlu koyundan hakkını alacakmış” derlerdi. Bilerek ve ya bilmeyerek zerre kadar yaptığımız her türlü haksızlığın bedelini, cehennemde yanarak ödeyeceğimiz öğretilirdi.

Büyüdükçe günahların reçeteleri de değişti. Hak hukuktan çok, namaz kılmayan, başını örtemeyen, oruç tutmayan, sakal bırakmayanlara günah yazılmaya başlandı.

Dini, kulaktan duyma dogmalardan öğrenmek yerine tüm engellemelere rağmen kaynağından okuyup öğrenmeye başladığımız da ise, işin aslının daha da başka olduğunu öğrendik. 

Kısacası Hocaların, şeyhlerin, liderlerin, her ne demekse İmam Efendilerin anlattıkları ile Kuran’ın anladıklarının hiç mi hiç alakasının olmadığını gördüğümüzde kendimizi asi ve anarşist ilan etmeye başladık.

Örneğin, doğanın adaleti ile bizim adaletimiz hiç mi hiç uyuşmuyor. Boynuzlu doğan kuzunun,  boynuzsuz doğan kuzudan hakkını alacağını düşünürken, belgesellerde, dağların kıralı aslanın.  Yavrusunu emziren ceylanı nasıl parçalayıp yediğini görünce adaleti sorgular olduk.

Has bel kader boynuzlu doğan kuzu, boynuzsuz doğan kuzuya hesap verecekse eğer, aslandan daha güçsüz yaratıldığı için yavrusunun önünde parçalanan ceylanın hakkı ne olacak ? Hak nerede hukuk nerede ?

Hak hukuk Adalet bize öğretildiği gibi ise, Aslan niye cani bir katil değil de dağların kralı unvanını alıyor ?

Hadi aslan hayvan; bilmeyerek haksızlık hukuksuzluk yapıyor adaletten sapıyor.  “yansın cehennem de” diyelim. Peki, biz araba aldık diye, açılış yapıyoruz diye insanoğlunun boğazladığı hayvanların suçu ne ? Kaynaksız ve belgesiz cevaplar hazır. “ Allah onları bizim yememiz için yaratmış” (üç beş Arapça ezberleyip, şıhların şeyhlerin uydurdukları hadis ve fetvalara inanıp Kuranı yok ve yetersiz sayan uydurulmuş İslam taraftarları, hemen atlamayın. Açlığı gidermek için yenen etten değil. Gösteriş için kesilen hayvanlardan bahsediyoruz)

Diyanet İşleri Meali: Bu hayvanların ne etleri ve ne de kanları Allah’a ulaşacaktır. Allah’a ulaşacak olan ancak sizin O’nun için yaptığınız gösterişten uzak amel ve ibadettir. Size doğru yolu gösterdiğinden, Allah’ı yüceltmeniz için onları böylece sizin buyruğunuza vermiştir. İyilik yapanlara müjde et. Hac: 37

Demek ki biz insanların kan dökmesi adaletsizlik anlamına gelmiyor. Boynuzlu boynuzsuz koyun ölçeği ile uyuşmayan bir şey var burada !

Peki insan kendi arasında ne kadar adaletli ? Mesela İngiliz kolonileri dünyanın çeşitli ülkelerini işgal edip topraklarına el koyarken, bizim Osmanlı da yabancıların topraklarını fethetmiş !!! Bak sen…

Yoksul garibana, boynuzsuz kuzu boynuzlu kuzu dan hakkını alacak dikkatli ol denir  ‘Hz. Ömer’in adaleti’ hikâyeleri anlatılır. İşçisin sen işçi kal, köylüsün sen köylü kal, cahilsin sen cahil kal denir. Zengin ve güçlü, çaldıkça zenginleşir. Öldürdükçe güçlenir.

Biri hak hukuk mu dedi !? Yok kardeşim öyle bir şey. Çalan çırpan, asan kesen, bölüp parçalayıp yiyene KRAL ASLAN, Hak hukuk diyen MAĞDUR CEYLAN bu dünya da !

Latest Posts

spot_img

Yazarlar